fbpx

תפוח ענה בעציץ גדול במרפסת או בגינה פרטית

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

למה המרפסות שלנו בישראל בלי צמחייה?

בואו אני אתאר לכם מצב נתון –  בישראל יש מיליון מרפסות. המון לא? אבל תסכימו איתי שאם מרימים את הראש למעלה ומסתכלים לעבר הבניינים, ברוב המקרים המרפסת מוזנחת. בדרך כלל נראה גינת גג יפה ומטופחת בקומת הפנטהאוז וגינה פרטית מרשימה בדירת הגן.
אבל המסה הקריטית נמצאת בין הקומה העליונה והתחתונה.
מעטים מאוד מגדלים צמחים במרפסות מכל מיני אילוצים:
* קודם כל המרפסת היא קטנה וכל סנטימטר הוא חשוב.
* אין נקודת מים במרפסת והריצות מהמקלחת לעציצים מתישה ושוחקת. 
* כל מרפסת היא שונה ולכל אחת תנאים שונים. קומה, מפנה, תשתיות, ועוד הרבה.
* אין מספיק מוצרים זמינים שמתאימים למרפסת והותאמו בדיוק עבורה.

אז מה אפשר לגדל במרפסת בעציצים ובאדניות?

אין כיף גדול יותר מלגדל צמחי מאכל. ברור שאני מדבר על תבלינים וירקות, טוב בסדר אז גם פרחים וצמחי נוי, אבל תתארו לכם מצב שכל המרפסת או הגג שלכם מלאים בפירות גדולים ומרשימים, מתוקים כמו סוכריות, פשוט הכי טעימים בעולם, והכל גדל אצלכם במרפסת על עצי פרי ירוקים ושופעים.
ברור שאם יש לכם חלקת אדמה אז המצב שלכם הרבה יותר פשוט כי אתם לא מוגבלים ביכולת שלכם לגדל, גם מבחינת שטח בעיקר בגלל שהשורשים יכולים להכות שורש להתפתח בצורה נכונה,  דבר שלא תמיד מתאפשר בגידול צמחים באדניות או במצע מנותק.

איזה עצי פרי יכולים לגדול אצלכם במרפסת או בגינה הפרטית?

לא הרבה יודעים שאפשר לגדל עץ תפוחים בגינת המרפסת או בגינת גג, ובטח בגינה פרטית עם חלקת אדמה. יותר מזה, אני הצלחתי לגדל כמה עצי תפוח מזן 'ענה' בגוש דן במרפסות גבוהות עם שמש מלאה.
תמיד חשבנו שעצי התפוח חייבים מנות רציניות של קור בחורף (אגב הם באמת צריכים) כדי שיצאו הרבה פירות ותפוחים בקיץ, ובכלל ככה סיפרו לנו על כל עצי הפרי הנשירים.
אמרו לנו שהם לעולם לא יצליחו לגדול באזור המרכז עם הלחות הגבוהה, ובטח לא יצאו להם פירות לעולמי עולמים. אז סיפרו לנו… מזל שאנחנו מנסים וטועים בעצמנו כדי לספר את הסיפור האמיתי.

אז איך מגדלים עץ תפוח במרפסת בעציץ? 

הכי חשוב לפני שקונים עץ תפוח, זה להבין שבמרכז הארץ באזורים הלחים (כלומר רוב אזורי הארץ חוץ מההר הגבוה) התפוח 'ענה' הוא היחידי שיכול להצליח ובאמת לתת לנו פירות יפים ומתוקים. מובן שיהיה לו הרבה יותר קל לגדול ולהצליח באזורי ההר הגבוה, כי ככל שיהיו לו מנות קור גדולות וממושכות יותר, ככה הוא יתן לנו יותר פירות טעימים, ויהיה פחות חשוף למזיקים בטיפול השוטף.

באופן כללי חשוב לזכור, שבחלקת אדמה יהיה לנו הרבה יותר קל לגדל עץ תפוחים כי לשורשים תמיד יהיה מקום להתפתח ולגדול, אבל גם בתוך מרפסת או על גג בתוך עציץ עמוק (בעומק של 50 סנטימטר לפחות) הוא יכול לשגשג ולגדול יפה, ואפילו לתת לנו פירות על בסיס קבוע. רק לזכור לפזר בעציץ שכבת טוף טובה בחלק התחתון כדי לנקז אותו טוב ויעיל, ומעל לשים שכבת אדמה לעציצים.
אם הוא באדמה אז חשוב להכניס שכבה טובה של קומפוסט בתוך בור השתילה  ולאוורר טוב טוב טוב את האדמה כי השורשים חייבים לנשום. אם האדמה לא תהיה מאווררת הוא לא יצליח לגדול והוא ישאר תקוע במקום. 

איך מטפלים נכון בעצי התפוח ובעצי הפרי?

כל עץ חייב לאכול! אנחנו תמיד דואגים להשקות אבל הזנה זה הדבר הכי חשוב שיש לצמחים! בלי דישון קבוע הצמחים לא יצליחו לגדול ולהתפתח, ובטח שלא יוכלו להניב פירות.
מלבד הדישון, נצטרך להוריד את הענפים הישנים והמנוונים, ובשיא החורף כשהעץ בתרדמת וללא עלים (כי עץ תפוח כמו כל הנשירים אין עליו עלים בחורף), נוכל לבצע גיזום מאסיבי כמו הורדת נוף ופתיחת ענפים מרכזיים כדי שהשמש תיכנס למרכז העץ.
מבחינת השקיה – האדמה תמיד תגיד לנו מה קורה בשטח. רצוי להשקות את עצי הפרי במרווחים גדולים ככל האפשר. כלומר אם החלטנו שצריך להשקות 10 דקות ביום, אז עדיף להשקות 20 דקות פעם ביומיים. כי אנחנו רוצים לתת למים לחלחל ושהעץ יתאמץ (בעזרת שורשיו) להגיע למקורות הבלתי נדלים מתחת לאדמה.
צמחים מפונקים הם צמחים שהשורשים שלהם כל הזמן למעלה מחפשים מים (כי אנחנו מאפשרים להם את זה), ואין להם באמת עמוד שדרה ויכולת להתמודד עם מזיקים ומחלות. עצים עם מערכת שורשים מפותחת ועמוקה (כמו בטבע) יכולים להתמודד עם כל דבר!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. נמרוד שלום
  יש לי בגינה עץ תפוח ענה כ 15 שנה , האם ניתן להכין ממנו ענף להשרשה בעציץ ? האם אפשר לבצע בחודש פברואר?
  תודה

  1. אפשר באמצעות הברכה. מומלץ לקרוא קצת בגוגל

 2. שלום נמרוד אני גרה בירושלים יש בגינה עץ תפוחים ירוק פוריח ולא מניב רציתי לדעת מה הסיבה ומה אפשר לעשות? תודה

  1. בדיוק בתקופה הזאת של הפריחה מגיעות רוחות וכל הפרי נופל, ולפעמים גלים של חום ושרבים גם מפילים. צריך לנסות לשים בפינה מוגנת ולתגבר השקיה ודישון

   1. הי נמרוד כיף גדול לראות את הסרטונים שלך. לפני שלוש שנים נטענו עץ תפוח בגינה. העץ לא מצמיח פירות וזה מבאס מאוד…יש לך עצה??

    1. קומפוסט לפני הגשמים. לפזר על האדמה מסביב לעץ לפני סופש גשום כדי שהחומר יגיע לשורשים. שק שלם אפשר לשפוך מסביב וזה יעזור מאוד לעץ

 3. נמרוד שלום,
  קודם כל רוצה לפרגן לך על הוידאוס שאתה עושה, קצרים, לעיניין ועם רצון אמיתי לעזור וללמד⁦👍🏼⁩
  שיתפתי כמה מהוידאוס שלך בקבוצה שאני שייכת אליה בשם גינון. אתמול שיתפתי את הסרטון שלך על התפוח ענה. היום קבלתי כמה שאלות שאין לי עליה תשובות. האם הייתה רוצה להצטרף לקבוצה כדי לתת לנו טיפים? שאלה שצצה היא שיש בעיה עם הזו הזה, שתוקפת אותו זבוב מזרח התיכון ולא יודעים איך להתפתר מזה? האם היית רוצה לתת להם תשובה או לעשות סירטון על הנושא הזה? הקבוצה היא בפייסבוק בשם "גינון"

  1. הי דורית!
   תודה רבה קודם כל…
   זבוב הים התיכון הוא מזיק שפוגע ברבים מעצי הפרי שלנו.
   את העץ ניתן לכסות ברשת ייעודית וכמו כן לשים מלכודות על העצים.
   זה יכול לשפר את המצב משמעותית.

   בתקווה שאעשה סרטון על זה בהמשך..
   תודה!

   1. שולמית אך עושים ארכבה ל תפוח עץ פינק לדי שתלנו גרעין של תפוח יצה שתיל יפה מעוד כול זה ב עדנית יש לנו גינה על ה גג

    1. עושים בסוף החורף בתחילת האביב. צריך למצוא איש מקצוע מתאים לביצוע העבודה

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות