fbpx

ניקוז לאדניות בגינת הגג

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מי בכלל צריך מערכת ניקוז לאדניות?

האם כל גינה צריכה מערכת ניקוז? האם רק גידול צמחים בתוך עציצים צריך ניקוז? האם כשיש מערכת השקייה אוטומטית וממוחשבת צריך מערכת ניקוז? הרבה מאוד שאלות תכלס אז בואו ננסה לעשות סדר בבלאגן.

בגדול כשיש לנו אדניות, כדים ועציצים בשטח מרוצף (מרפסת, גג, לובי, מסעדה ובית קפה, חלל פנימי), מחוברים למערכת השקייה אוטומטית, נהיה חייבים לתת את הדעת על סילוק עודפי המים באופן יעיל ומהיר מתוך אותן אדניות לעבר פתח הניקוז.

מה קורה כשאין ניקוז לכדים שלנו?

אז אם באמת הכדים והאדניות שלנו, שמחוברים למערכת ההשקייה האוטומטית, לא יהיה להם ניקוז נכון אז כל המים ישפכו על בסיס קבוע ויהוו מפגע סביבתי. לא רק זה, המים שיוצאים מהאדניות עכורים ומלוכלכים. הם מכתימים את הריצוף ומשאירים כתמים על הרצפה ולפעמים מאוד קשה להיפטר מזה. בנוסף, מים שנשארים באופן קבוע על הרצפה מושכים אליהם מזיקים ומעופפים שונים, וכמובן הרבה מאוד יתושים. לכן ממש לא מומלץ אלא אם אתם מטפחים יתושים כחיות מחמד בגג. נוסיף לזה, שאפשר להחליק על הרצפה וזה מסוכן לנו, לילדים ולכל מי שמסתובב על השטח המרוצף. ודבר אחרון, זה ממש ממש לא אסתטי ולא נעים למראה.

אז איך זה עובד כל סיפור הזה?

ננסה להמחיש את זה בצורה פשוטה. תדמיינו שיש לכם 10 אדניות במרפסת. ושהמרפסת שלכם מסודרת בצורת ח'. יש לכם שלוש אדניות בצד המזרחי,  ארבעה כדים בצד הדרומי, ושלושה עציצים בצד המערבי. בצד המזרחי יש נקודת מים ועליו יושב ראש מערכת עם מחשב השקייה אוטומטי. מראש המערכת יוצא צינור מים ראשי ומתחבר לכל אדנית בנפרד. עד כאן הכל ברור?  יופי אז ממשיכים.

איפה מסתתר לו פתח הניקוז של האדניות?

נמשיך עם אותה הדגמה… בחלק האחורי של העציצים והאדניות והכדים מסתתר לו נקז פנימי שיושב בתוך היחידות. הנקז המדובר כבר הגיע מובנה שם כי ביקשנו מהמשתלה או מהגנן שלנו שישימו אותו בפנים. הוא בעצם נקודת החיבור בין החלק הפנימי של האדניות לחלק החיצוני שלהן. המטרה שלו היא אחת – להוציא את כל עודפי המים מתוך האדנית החוצה. מחוץ לאדנית מתחבר לו צינור (שמתחבר לנקז),שהוא בעצם צינור מאסף שלוקח את כל המים של כל האדניות ומוליך את העודפים ישירות לפתח הניקוז. בהקשר למה שציינתי מקודם, אם לא היה ניקוז אז כל פעם כשהשקייה הייתה עובדת כל המים היו נשפכים על הרצפה.

רוב הצמחים מתים מעודפי מים באדניות

אז בדרך כלל שופכים בחלק התחתון של האדנית טוף שעוזר לפינוי מהיר מאוד של עודפי המים.  כי מי שלא יודע רוב הצמחים שלנו באדניות מתים מעודפי מים, ולכן את העודפים חשוב לפנות כמה שיותר מהר החוצה. כדי שהנקז עצמו לא ייסתם מניחים עליו גליל אינסטלציה 110 מילימטר שמשמש כאזור בקרה לפתח הניקוז של האדניות. לגליל עושים מגרעת קטנה בחלק התחתון כדי שזה יתיישב מסביב לנקז ללא הפרעה. מחוררים את הגליל בחלקו התחתון בחורים קטנים באמצעות מקדחה כדי שהמים יזרמו בחופשיות לתוך הנקז. עדיף שהחורים יהיו בהיקף של הגליל עד גובה של 15-20 ס"מ. ובחלק העליון מניחים אטם או פקק ייעודי כדי שהגליל יהיה סגור ולא ישפך מלמעלה אדמה, עלים או כל דבר אחר. ופשוט אחת לתקופה פותחים את המכסה, מכניסים את היד, ושולפים את כל השורשים, לכלוך, עלים ואת הג'יפה שהצטברה בפנים.

אדניות עם השקיה חייבות פתרון יעיל של ניקוז

אז אלה העקרונות וככה באמת דואגים שהצמחים שלנו יחזיקו מעמד ויראו שופעים לאורך זמן עם מערכת השקיה אוטומטית ומערכת ניקוז היקפית. כמובן שיש בלאי גם בהשקייה וגם בניקוז, אז פשוט מומלץ להכניס את זה כחלק מהטיפול השוטף בגינה – בדיקה תקופתית של אותן מערכות השקייה וניקוז.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפוסט הזה יש 32 תגובות

 1. שלום,
  תודה על המידע!
  אני בונה אדניות עץ גדולות ומתכנן את הניקוז שלהן.
  יש סיבה לשים את הנקז ואת צינור הפינוי דווקא בחלק האחורי בדופן האדנית, ולא בתחתית האדנית? (הן עומדות על רגליים)
  תודה!

  1. בעיקר נוחות. אם צריך להחליף/לסדר/לתקן והנקז נמצא למטה, צריך לרוקן הכל ולהפוך את האדנית כדי להגיע לחלק התחתון.
   אם זה מאחורה הנגישות הרבה יותר קלה

 2. תודה רבה!

 3. היי נמרוד
  יש לי ניקוז עם צינור באדניות כפי שמופיע בסרטון שלך ..
  כעת לאחר הסופה בלילה הצינור מלא במיים עד חצי הגובה של האדנית לערך. המיים כבר כמה שעות שם.
  מה עושים ?

  1. לנתק את הצינור מאחורה לתת למים לזרום החוצה

 4. היי נמרוד,אחלה אתר!!!
  יש לנו מרפסת גדולה מלאה בעציצים, עם חורים בתחתיתם.
  לאחרונה עשינו דשא ואני מחפשים פתרון לניקוז המים מבלי להחליף את העציצים (חישוב מהיר הצביע על הוצאה של כ 4000 שח) .
  האם יש לך הצעה?

  1. תודה רבה!
   1. לרוקן את התכולה ולשמור הכל בצל כולל הצמחים.
   לנקות טוב את האדניות ולאטום עם חומר אפוקסי כלשהו את חורי הניקוז. לקדוח בחלק האחורי חור 26 ממ , להשחיל נקז מובנה ולאטום עם סיליקון ולשרשר את האדניות עם צינור מוביל לעבר פתח הניקוז. לעשות הרצה ולבדוק אם עובד. אחר כך להחזיר את התכולה והצמחים.
   2. להכניס מתחת לאדניות בלוקים או מרצפות להגבהה. מתחת להכניס מגשי ניקוז מתאימים שניתן לשלוף ולרוקן על פי הצורך. ככלל אצבע – שהמגשים יבשים צריך להשקות וכשהם מלאים מחכים להתאדות ולא משקים.

 5. הי נמרוד,
  בניתי בעצמי אדנית מעץ, חיברתי ניילון בפנים. הדרך הפשוטה לניקוז בלי הנקז המוברג היא לעשות חורים דרך הניילון והתחתית במרחקים של 10 ס"מ ועל זה טוף? הבנתי נכון? (אני מודע להשלכות כפי שכתבת בכתבה)
  תודה

  1. נכון ביותר ומדוייק

 6. יש לי 4 אדניות עץ באורך 1 מטר כ"א. יש 5-7 פרחים/צמחים בכל אדנית.
  כרגע האדניות מושקות ידנית ושופעות.
  בכוונתי להתקין השקייה אוטומטית. האם נדרשת טפטפת לכל צמח/פרח ?
  או ש מספיק לפזר כמה טפטפות ברחבי האדנית?
  תודה
  אשר

  1. עדיפות כמובן לשים טפטפת על כל צמח, וכשהצמחים מתים פשוט להחליף ולהכניס אותם לאדמה ליד אותה טפטפת.
   אפשר גם לפזר טפטפות כל 20 ס"מ באדנית כדי לקבל פריסה וחפיפה מושלמת, ואז לשתול באדנית איך שרוצים ולא לפי מיקום הטפטפת.

 7. היי נמרוד! אחלה אתר, מלא מידע! כתבת על מכסה כאן, אבל לא הצלחתי למצוא מכסה שמתחבר על אמצע צינור 110 ככה. איך קוראים למכסה כזה? איפה אני מוצא?
  תודה!

  1. תודה חבר!
   נסה בכלבו לגן במושב נחלים. יש את המכסה הזה שם בוודאות. תתאר את המכסה בתור כיסוי לגליל ניקוז 110 מ"מ. מאמין שיבינו אותך 😉

 8. הי, אני הייתי רוצה אדניות מחוץ לסורגים בקומה רביעית.. אם הבנתי נכון אתה לא ממליץ. אבל אם מסדרים ניקוז טוב אז למה צריכה להיות בעיה?
  תודה, מיכל

  1. ברמה הבטיחותית שחלילה לא תיפול האדנית לאף אחד על הראש. מעבר לזה.. גם טוף, אדמה ואפילו צמחים יכולים ליפול למטה וללכלך ולנחות לשכנים במרפסת התחתונה או (שוב) חלילה למישהו על הראש.

   נוסיף עוד מימד והוא ברמת הטיפול. לדעתי צריך להנגיש את האדנית כמה שיותר לטיפול מהיר ונקי, כזה שלא יוצר בעיות. אם התלייה כלפי חוץ מסרבלת את הטיפול השוטף לדעתי זה חסרון גדול

 9. כיצד מסירים כתמים מהרצפה שנוצרים ממי ניקוז של עציצים? אשמח לשמוע עם איזה חומר להשתמש?

  1. רמי האמת שאני לא יודע מעולם לא ניסיתי. יש חומרים מיוחדים להסרת כתמים ואפשר למצוא אותם בחנויות לחומרי בניין. לקרוא טוב טוב את ההוראות לפני השימוש ולהצטייד במיגון מתאים

 10. כלומר בקוטר של 10 מ"מ?

 11. על כל מטר אפשר לעשות 8-10 חורים בגודל 0.5-1 ס"מ (4-5 חורים בכל צד)

 12. שלום נמרוד,

  יש לי אדנית באורן 3 מטר שאני רוצה לעשות מספר חורים שהמים ישפכו חורים לאזור שלא מפריע לאף אחד.
  רציתי בבקשה לשאול אותך,

  כמה חורים כאלו כדאי לי לעשות?
  האם כדאי לשים איזה מסנן בחור, אולי בד יוטה?
  ושמעתי ממישהו שאומר שעדיף שיהיה בנק מים שיישאר בתחתית האדנית,
  האם כדאי לשים איזה מחבר או צינור פלסטיק שיהיה קצת יותר גבוה מחור ניקוז בשביל
  שיישארו קצת מים?

  תודה מראש
  מוטי

  1. יש 2 טכניקות של חורי ניקוז –
   1. חורים רגילים בתחתית כדי שהמים יצאו ישירות לרצפה או לצלחת/תחתית.
   2. נקז מובנה בחלק האחורי של האדנית אליו מחברים ציוד נלווה וצינור לאיסוף עודפי המים עד פתח הניקוז (בדרך הצינור אוסף את שאר העודפים משאר האדניות).

   צריך להבין איזה ניקוז טוב יותר בשבילך. חורים בחלק התחתו במרווחים של 15-20 ס"מ.
   הנקז עצמו כמה שיותר נמוך באמצע האדנית.

   מים עומדים למטה הם לא טובים לצמחים. יוצרים המלחה 'ל הקרקע ורקבונות שורשים. מים צריכים לצאת כמה שיותר מהר החוצה כדי שיהיה מאוורר ולמנוע רקבונות

   1. תודה רבה על התשובה המהירה, זאת אומרת שבאדנית באורך 3 מטר, 25 ס"מ גובה ו 25 ס"מ רוחב, אני צריך לעשות בערך 15 חורים?
    האם קוטר 20 ס"מ זה טוב?

 13. הי,
  יש לי אדנית עשויה ברזל, שאורכה בערך 4.5 מטר . הגנן הניח בפנים אדניות פלסטיק ( על לבנים.). זה נראה ממש רע. שולי האדניות חתוכים ונראים ושטח האדנית אינו מנוצל כולו. יש מערכת בסיסית של השקיה וחור ניזוק.
  האם אפשר להפטר מהאדניות ולהזמין יריעות pvc ואת כל התכולה לשתול לתוך יריעות ה – PVC?
  תודה

  1. אהלן ברור שאפשר. אני לא מבצע דברים כאלה בשלב שלך. וגם לא מספק או מוכר ציוד מתאים.
   יש בדרך סלמה פינת הרצל בתל אביב כמה מוקדים מתאימים. אני פשוט קונה שמשונית רגילה לאיטום

 14. חג עצמאות שמח
  אני שוקל להחליף ריצוף במרפסת ורוצה להניח תשתית . באיזה שלב אני צריך להכניס גנן למקם את הצינור המאסף של כל האדניות ? לפני (בתוך הבטון או אחרי שעשו איטום ומניח עליו את הנצנרת ומעל חול וריצוף. .

  1. אם אתה מרים ריצוף ויודע איפה יהיו האדניות אז אתה ממש לא צריך גנן.
   תוכל לבקש מהקבלן שיניח צינור 25 מ"מ שיחבר בין פתח הניקוז לאזור ריכוז האדניות.
   ברוב המקרים אנחנו (הגננים) מגיעים כשהריצוף קיים, ואז מוצאים פתרונות. פשוט הצינורות גלויים מעל הריצוף (אין בעיה לחפות על זה עם תעלות).
   בקיצור, אם אתה מרים ריצוף עדיף לדעת מראש איפה יהיו ריכוזי האדניות וכך להיערך עם הניקוז. אתה יכול לבד או באמצעות בעל מקצוע מתאים.

 15. היי נמרוד, את בריכת הביקורת גם ממלאים בטוף? או שמשאירים ריקה?

  1. את הגליל משאירים ריק. לא ממלאים בו כולם! כדי שתוכל לראות מה קורה בפנים, וכמובן שהיד תוכל להיכנס בקלות לכל מקרה שצריך

 16. הי, תודה על המידע המצויין! קניתי 4 אדניות עמוקות ורחבות (40 על 40), עם תחתית כפולה: בתחתית העליונה יש חורים, ובתחתית התחתונה יש פתח ניקוז מלמטה. האם לקדוח מהצד או להשתמש בפתח התחתון בשביל ניקוז?

  1. אהלן ותודה!
   את החור שווה לעשות לפי המיקום שהכי נוח לך להתחבר ולסלק את העודפים. אני בדרך כלל מתחבר מאחורה כי הנגישות מאפשרת טיפול ותפעול בקלות

   1. הי נמרוד
    אני מעוניין לשתול עצי פרי באדניות על הגג.
    איך להתחיל?.. תודה, גידי

    1. מיכל כמה שיותר גדול ולמקם במקום מוגן מרוחות. לדאוג לחורי ניקוז ולאפשר ניקוז טוב, לשים שכבה טובה של טוף מתחת ומעל תערובת גן לעציצים (אדמה מיוחדת לעציצים) ופשוט לשתול את העץ הנבחר. עם הזמן להשקות ולדשן לפי הצורך. זה כל רגל אחת

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות