fbpx

למה הדשא של השכן ירוק יותר?

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כל פעם שאני מריח כיסוח דשא אני עף!

בואו נתחיל קודם כל בנגיעה אישית… אחד הזכרונות הכי מוקדמים שלי זה עוד כשהייתי בקיבוץ מבלה שעות על כל מדשאה אפשרית. דשא זה שחרור אמיתי. זה חופש. לימים כשהתחילו לייבש את רוב המדשאות בקיבוץ אחת אחרי השנייה בגלל משק המים וכל מה שקשור לחיסכון בהשקיות, מצאתי את עצמי רץ בעיקר על קוצים אבל זה כבר סוגיה אחרת… ועדיין, דשא ירוק זה לא רק חגיגה לעיניים – זה אשכרה נותן הרגשה אמיתית של חופש ושחרור. לא סתם כשילד רואה דשא, הנטייה הטבעית שלו זה להתחיל לרוץ. סתם ככה בלי סיבה.

ברור שמבחינה פונקציונלית המדשאה זה לא הדבר הכי נכון שיש לשים בגינה. זה בעיקר מתיישב על המקום הרגשי. כי לכל אחד יש איזה זיכרון עם דשא מהילדות, ולפעמים שמריחים דשא מכוסח או שאריות של כיסוח שנשארו על השביל זה ישר מקפיץ לנו זיכרון וגעגוע. אבל העיקר שנרגיש טוב עם עצמנו.

אז איך יש קרחות בדשא?

אז אחרי שחפרנו קצת נוסטלגיה, השאלה שתמיד עניינה אותי – איך יכול להיות שיש מדשאות יפות ויש מדשאות עם קרחות?
בואו ניקח עכשיו דוגמה פשוטה: נגיד שאתם מגדלים דשא בבית, ואותו דשא מקבל השקייה כמו שצריך באמצעות ממטרות שכולן מכוונות נכון, ומקבל דישון קבוע, וכל האזורים שלו מאותו זן (כי הרבה פעמים רואים כל מיני זנים על אותה מדשאה), והדשא כולו נמצא בשמש. כלומר התנאים זהים לכל מקום בשטח. אז איך עדיין יכול להיות שיש קרחות על הדשא למרות שהכל אותו דבר (בהנחה והוא לא חולה ואין לו מזיקים)? 

הדשא של טורניר הטניס בווימבלדון

מכירים את טורניר הטניס המפורסם בווימבלדון. איזה מדשאות מדהימות יש שם נכון? שמתם לב פעם איפה שהשחקנים עומדים, היכן שהם מכים את מכות ההגשה (הסרבים), איך בתחילת הטורניר הדשא נראה ירוק ונהדר ותוך שבוע-שבועיים מתחילים לראות מלא קרחות היכן שהשחקנים עומדים. תסכימו איתי שהדשא שם הוא אותו דשא מאותו זן, מקבל את אותה כמות מים ואותו דישון, וכמובן גם אותה כמות שמש. אז איך יכול להיות שתוך שבוע-שבועיים הכל נהיה מלא בקרחות? במילה אחת – שחיקה.

בשחיקה הדשא לא יגדל יותר לעולם!

כשאנחנו עומדים כל הזמן באותו מקום נוצרת שחיקה. כשאנחנו עומדים באותו מקום כל הזמן האדמה מתהדקת. כשאנחנו עומדים באותו מקום כל הזמן הדשא לא יצליח לגדול לעולם!

בשלב שבו אנחנו רואים קרחות או קטעים מתים במדשאות שלנו, לא יעזור שניתן מים ודשן כי זה לעולם לא יצליח לגדול שוב. אם האדמה כל-כך מהודקת וחנוקה לא תתאפשר גדילה של אף צמח, כי מערכת השורשים חייבת להיות מאווררת ככל שניתן. ועכשיו תעשו הקבלה לגינות שלכם, ותראו איפה שיש צמחים שכבר לא מתפתחים (למרות שפעם הם נראו טוב מאוד), סביר להניח שהאדמה שם מהודקת מאוד והשורשים כבר לא יכולים להתפתח יותר. זה בעיקר נפוץ בגינות שמשקות בעודפי מים, ומייד אחר כך מסתובבים על המדשאות (בני אדם או כלבים), וזה יוצר הידוק משמעותי לקרקע שממנו קשה לחזור אחורה. 

אז מה עושים כדי לאוורר את האדמה?

הסברנו ששום מים ודישון כבר לא יעזרו בשלב הזה. הדרך היחידה להתגבר על הבעיה זה לחכות עד שהקרקע תתייבש באופן מוחלט ואז להגיע לאזור הקרחות ובאמצעות את חפירה או קילשון להפוך את הקרקע עד לעומק של 30 סנטימטר, ועל הדרך גם להכניס כמה שקי קומפוסט לתוך האדמה לצורך הזנה. חשוב לשבור טוב טוב טוב את הקרום העליון של האדמה ולפורר את כל הגושים כדי שהאדמה תהיה מאווררת ומוזנת. 

לא צריך ללכת לקנות עכשיו מרבדי דשא חדשים, אלא לקחת שאריות מהדשא הקיים ופשוט לשתול בתוך האדמה. אגב זה נכון לגבי כל שיח או צמח בגינה שלכם שפעם היה בסדר והיום הוא לא מצליח להמריא. כל שיח 'תקוע' שלא מתפתח כבר תקופה סביר להניח שהכלב שוכב מסביבו יותר מידי זמן, ולכן מומלץ פשוט להפוך את הקרקע בפעולה עמוקה ויסודית.

6 טיפים לסיכום לטיפול נכון בדשא:

  • אחרי השקיות לא ללכת על הדשא יותר. 
  • לחכות עד שזה יתייבש באופן מוחלט כי זה מה שיוצר את השחיקה ואת הידוק האדמה. 
  • אנחנו יכולים להילחם בשבילים שאנחנו יוצרים על המדשאות, אבל הדרך היחידה לנצח זה לחכות לייבוש או לשים אבני מדרך.
  • בסוף החורף להפוך את האדמה באזורים מהודקים בגינה (קרחות). 
  • לשפוך חול על הקרקע כי חול לא מתהדק והצמח יכול לצאת מתוכו. אפשר לכסות את כל הצמח בחול אבל עדיף קודם להפוך את האדמה.
  • לבדוק את משטר ההשקיה ולוודא שאתם לא נותנים בעודף. שילוב של מים + דריכה = קרקע שלא תצליח לגדל צמחים לאורך זמן.
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות