fbpx

ליסיאנתס רנטונט (סולנום רנטונט) – ירוק עד, חזק ופורח כל השנה בגינה או בעציץ במרפסת

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליסיאנתס רנטונט או סולנום רנטונט

שיח ותיק מאוד שגדל ברוב אזורי הארץ ממש בלי בעיה, באדמה הוא חוגג ובמיכלים ועציצים הוא מצליח יפה מאוד. הצמח הזה כמעט לא צריך שום דבר כדי להצליח. הוא מתאים בצורה  מושלמת לאקלים הישראלי ואפשר לראות אותו גדל יפה מאוד במרכז הארץ, במישור החוף, השפלה, בגליל ובגולן ואפילו בדרום הארץ בקרקע טובה. אנשים מכירים אותו בשם סולנום עם הפריחה הסגולה אבל השם המקורי שלו הוא ליסיאנתס רנטונט.

שיח ירוק ופורח כל השנה

השיח הזה באמת פורח רוב השנה. כאשר הוא מקבל את התנאים הטובים שהוא צריך, כולו מתכסה מלמעלה ועד למטה בפרחים סגולים קטנים ויפיפיים שמקשטים את כל הצמח. הוא פשוט צמח נהדר ומשמש כגדר חיה להסתרה כי הוא גדל מאוד מהר והוא ירוק עד, ואם לא גוזמים אותו ומאפשרים לו לגדול הוא יכול להגיע לגובה של ארבעה וחמישה מטרים אפילו. באופן כללי אני ממליץ לשמור אותו בגובה של  שניים שלושה מטרים, כי הטיפול בו בגודל כזה פשוט יותר, וככל שהשיח קטן יותר היכולת שלו לפרוח ולשגשג בכל חלקי השיח טובה יותר כי הוא משקיע פחות משאבים.

 בנוסף אפשר להשתמש בשיח הזה בתור צמח מוקד כי הוא גדול ויפה והפריחה שלו מאוד מאוד מרשימה. אם נדאג למקם אותו בפינה נכונה, הוא יקלוט את המבט שלנו ונוכל לראות את הפריחה שלו מכל פינה בבית. וזה בעצם הכוונה בצמח מוקד.

להכין לו תשתית טובה

הסולנום  מתאים לשתילה כפי שציינו ברוב אזורי הארץ, באדמה ובעציצים. אם נרצה שהשיח יגדל בצורה נכונה וטובה, שיהיה מספיק חזק ועמיד להתמודד מול המזיקים שצפויים לתקוף אותו בהמשך, וכמובן אם נרצה להנות מפריחה ממושכת רוב ימות השנה, נהיה חייבים להכניס קומפוסט לבור השתילה. אם קבענו שהוא יהיה בתוך האדמה מומלץ למקם אותו בפינה עם שמש או בחצי צל, ולחפור עבורו בור גדול יותר מגודל העציץ שהוא הגיע מהמשתלה. כלומר אם אנחנו שותלים אותו בעציץ בגודל של 10 ליטרים, נחפור עבורו בור בגודל פי שניים או שלושה מגודל העציץ. באותו בור שתילה נכניס קומפוסט ונערבב יחד עם האדמה הקיימת שהוצאנו מהבור, רק אז נכניס את השיח לביתו החדש עם אדמה מאווררת ומדושנת שתהווה עבורו תשתית גידול אידיאלית לשנים ארוכות.

אם נחליט לשתול בעציץ או במיכל אז הסיפור יהיה שונה במקצת. מומלץ לבחור עציץ או כד גדולים ככל האפשר בעומק של 50 סנטימטר מינימום (עדיף שיהיה גבוה מאשר רחב ולכן עציץ עדיף על אדנית במקרה הזה). את השליש התחתון של העציץ נמלא בטוף כדי שהמים יחלחלו מהר והשיח לא ימות מעודפי מים ( כי רוב הצמחים מתים מעודפי מים). מעל נמלא בתערובת שתילה שמיועדת לעציצים, שזוהי אדמה מעולה שמגיעה כבר מדושנת ומאווררת וזה כל מה שהצמח צריך. בתוך האדמה הזאת גם נשתול את צמח הליסיאנתס רנטונט (סולנום רנטונט).

לגרום לו לפרוח כל הזמן

אז איך אנחנו בעצם גורמים לשיח לפרוח כל הזמן? יש כמה טריקים. מומלץ לפתח הרגל קבוע כשאנחנו עוברים ליד השיח פשוט לשאול לשלומו ולאתר נקודות בעייתיות. לדוגמא: אם נראה עליו פרחים, עלים וענפים ישנים ומנוונים מיד נוריד אותם. אם נדאג לעשות את זה על בסיס קבוע הצמח ירכז אנרגיה בהתחדשות וצמיחה. כל פעם שנוריד את הפרחים היבשים, זה יהיה יעודד גלים נוספים של פריחה לאורך כל השנה (זה נכון לגבי כל הצמחים). הרבה פעמים כשאנחנו רואים שהשיח סיים את פריחתו, אנחנו באופן טבעי מזניחים אותו ומזלזלים ביכולותיו. מספיק שנוריד לו את הפרחים היבשים באמצעות מספריים או מזמרה, והשיח ימשיך לפרוח על בסיס קבוע כי זה יעודד אותו להוציא גלים נוספים של פריחות. בקיצור הצמח צריך את עזרתנו כדי לפרוח ולהוציא גלים של פריחות לאורך השנה. 

בנוסף דישון. חשוב ביותר!  אומנם בנינו תשתית נכונה לשתילה ביום שהכנסנו אותו לאדמה, אבל הצמח חייב להמשיך לאכול. יש המון תכשירים שאפשר לקנות בכל חנות גינון או משתלה, מחומרים טבעיים ואורגנים עד חומרים כימיים שונים, חלקם עובדים באופן מיידי וחלקם עובדים לאט ובצורה מבוקרת. העיקר שהצמח יקבל הזנה על בסיס קבוע כדי לעודד התפתחות וצמיחה קבועה ומוצלחת. ולזכור שבסוף המשפט הנפוץ אומר שצמח בריא יכול להתמודד מול כל דבר בעולם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. הסולנום שלי גדל בכלי במרפסת עם שמש התחיל להשיר את רוב העלים וכן יש לו הרבה כפתורי זרעים מה לעשות?

  1. לחכות לאביב כשהלילה מתחמם, לגזום ולדשן והצמח יפרוץ שוב

 2. הצמח שלי חי במרפסת עם שמש ועכשיו הוא משיר את רוב העלים האם לגזום אותו?

 3. האם זה נכון שהצמח הזה רעיל?

  1. אני חייב להודות שאני לא בקיא בעניין הזה לגבי הצמח

   1. אהלן נמרוד חייב לציין שאני נהנה לקרוא את את המידע שאתה משתף . לגבי השיח המדובר , בניתי קונסטרוקציה עבור מטפס(עמודים וגדררשת מברזל) האם ניתן לשתול לאורכה אותו או שזהיא תפריע לו ? כמובן שאני רוצה שהוא יסתיר לגמרי את הקונסטרוקציה שבניתי . תודה מראש

    1. לדעתי מיותר. זה סתם ינוון את הצמח. יכול לגדול נפלא בלי שום אמצעי

 4. האם ניתן לייחר אותו? אם כן, איך?
  תודה 🙂

  1. היי אפשרי האמצעות ייחורי אוויר. שווה לקרוא על זה קצת ולבצע באביב

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות