fbpx

איך משקים את הצמחים כשאתם בחו"ל ואין אף אחד בבית – טיפים להשקיה חסכונית לצמחים באדניות ועציצים במרפסת ובבית בימים חמים של קיץ

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לא צריך מערכת השקיה אוטומטית לעציצים – 3 שיטות להשקיה חסכונית ויעילה של עציצים ואדניות באמצעות בקבוק פלסטיק פשוט

נתחיל מזה שלא לכולם יש מערכת השקייה אוטומטית שדואגת להשקות את הצמחים גם כשאנחנו לא בבית. יותר מזה, לא לכולם יש את האפשרות לחבר מחשב השקייה אוטומטי בגלל שלא קיימת נקודת מים או ברז במרפסת.

לכן במצבים כאלה נצטרך להיות מאוד יצירתיים כדי לאפשר לצמחים שלנו לגדול בהצלחה (בטח אם מדובר במרפסת דרומית או מערבית עם שמש ישירה במשך רוב שעות היום). תמיד מפתיע אותי לראות מה בקבוק פלסטיק קטן יודע לעשות. יש כל מיני שימושים להשקיה שאפשר לעשות עם בקבוק פלסטיק פשוט מהמיחזור אז בואו נמנה אותם לפי הסדר.

1. בקבוק פלסטיק עם חורים בפקק להשקיה יעילה וחסכונית

אם לוקחים בקבוק פלסטיק פשוט וממלאים אותו במים, ואז עושים 3 חורים בפקק (עם מקדחה או באמצעות בורג ומברג), מקבלים ממש מזלף נוח להשקיה של עציצים. כל פעם שרוצים למלא אותו במים פותחים את הפקק למילוי חוזר. שיטה פשוטה וזולה שמאפשרת השקיה נוחה בלי זליגות של מים ובלי גלישה של אדמה רטובה מהעציצים. מאוד יעיל ופרקטי ומשמש כמזלף או משפך להשקיה למשך תקופה ארוכה ביותר.

אגב, במקום הפקק אפשר לחבר שפריצר וממש להשפריץ מים כמו צינור עם אקדח בעל ראש מתכוונן. הפעולה הזאת היא מאוד אפקטיבית לצמחים שסובלים וצריכים רענון קל בקיץ, או אפילו צמחים שהוזנחו לתקופה ארוכה. וכן, גם אפשר להכניס בבקבוק תמיסת דישון טובה ולהשפריץ ישירות על העלים לצורך הזנה ודישון עלוותי. רק חשוב לברר מראש (!!!) אם הדשן מיועד לדישון דרך העלווה ולא לעשות את זה בשעות חמות עם שמש ישירה כדי שהעלים לא ייצרבו. דישון על העלים הוא נהדר לצמחים חולים שצריכים חיזוק מיידי. כלל חשוב – לא להשאיר נוזל עם דישון בתוך המיכל כדי שאף ילד ומבוגר לא יטעם בטעות מהדשן הנוזלי במיכל. מסוכן ביותר!!!

2. בקבוק מהמיחזור עם חורים בפקק בתוך האדמה להשקיה של מערכת השורשים

את אותו בקבוק עם חורים בפקק אפשר לקבור עם הפקק כלפי מלטה ולהשקות ישירות את השורשים של הצמחים בעציצים. אם נעדרים הרבה זמן מהבית אז אפשר להכניס כמה בקבוקים ולהישאר רגועים מבחינת ההשקיה השוטפת. היתרון הגדול בשיטה הזאת, מלבד העובדה שכל החומרים זמינים וזולים, זה צורת ההשקיה. העובדה שהשורשים מוזנים ומקבלים את ההשקיה בלי 'פילטר' (המים לא עוברים דרך אלא מגיעים ישירות לאן שצריך) זה יעיל מאוד וחסכוני כי המים שנכנסים מגיעים בלי בזבוז.

3. בקבוק קבור בתוך העציץ בצמוד לצמח להשקיה מהירה וחסכונית

טריק נוסף זה לקחת בקבוק פלסטיק רגיל ומשומש מהמיחזור ולקבור אותו בתוך עציץ עם צמח קיים. לפני שקוברים עושים מקבץ של חורים בחלק התחתון (כמה שיותר חורים – יותר טוב) ושותלים את הבקבוק בסמוך לצמח בתוך העציץ כאשר הפקק למעלה. כל פעם שרוצים להשקות פשוט ממלאים את הבקבוק במים דרך הפקק (בסוף סוגרים את הפקק כדי שלא תיכנס אדמה לבקבוק וכל החורים יסתמו) והשורשים מקבלים את מה שהם צריכים בלי להתאמץ (צורת ההשקיה הכי אפקטיבית שיש).

דישון והזנה של הצמחים באמצעות בקבוק פלסטיק פשוט ממיחזור קבור בתוך האדמה

אגב כדי להזין את הצמחים בצורה מבוקרת ואוטומטית לא חייבים מערכת השקיה אוטומטית עם מדשנת ומז"ח בגינה, אפשר לבצע דישון פשוט ויעיל באותה מידה לצמחים בשיטות ביתיות וזולות הרבה יותר. הנה כמה תועלות מדהימות שניתן לקבל באמצעות השקיה עם בקבוק:

 • ככל שהחורים יהיו קטנים יותר בבקבוק ככה המים יוכלו לצאת בצורה מבוקרת ויותר איטית וזה מאוד יעיל מבחינת משטר המים וצורת ההשקיה לצמח.
 • לפני שטסים לחול אפשר להכניס הרבה בקבוקים לעציצים שלכם ובכך לייצר 'מחסניות' של מים לצמחים בלי לדאוג להם לבייביסיטר שיגיע להשקות ולטפל בהם בשוטף. זה עובד מדהים!
 • העובדה שהבקבוק קבור מפשטת את כל צורת ההשקיה בכך שרק צריך למלא כל פעם את הבקבוקים שקיימים והצמח כבר יקח מה שהוא צריך. לא מתבזבזים המים ולא מתאדים בשום צורה.
 • חומרי דישון והזנה! בשיטה הזאת אפשר אחת לתקופה (בהתאמם לצמח, לעונה, לצורת הגידול) למלא בתוכן הנוזלי גם חומרי דישון והזנה לצמח, ובכך החומרים מגיעים ומזינים ישירות את מערכת השורשים ומבטיחים תהליך גדילה טוב יותר לצמח. זה תחליף ראוי ביותר להזנה נוזלית עם מזלף, ואפילו אלטרנטיבה ראויה למדשנת אוטומטית עם מערכת השקיה, כי בשיטה הזאת יש בקרה מלאה על מועד הדישון ומינוני דישון מתאימים בהתאם לעונה ולסוג הצמח. במקרה הזה יש לדאוג שהבקבוק כולו קבור באדמה ולא מתאפשרת גישה נוחה לשתיה או שימוש מתוכו.
 • טיפ שחשוב ליישם! כדי שההזנה עם חומרי הדישון השונים וההשקיה הרגילה יהיו אפקטיביים ביותר, מומלץ לחורר את התחתית של הבקבוק ולא להסתפק בחורים מסביב. אחרת עודפי המים וחומרי הדישון השונים ישארו בתחתית הבקבוק ויכולים להוביל לבעיות בשוטף. השאיפה שלנו שבתום כל פעולה של השקיה או דישון, תוכן הבקבוק ישאר ריק לחלוטין.

איזה בקבוק הכי טוב להשקיה של עציצים במרפסת או בבית?

תבחרו בקבוקים כמה שיותר גדולים (1.5 או 2 ליטר) שיוכלו להכיל כמות גדולה יותר של מים. מנגד, אם העציץ לא מאפשר את זה – גם בקבוק של חצי ליטר או 750 סמ"ק ואפילו ליטר, יכולים להצליח יפה מאוד. ואל תדאגו לגבי האסתטיקה. אני מאמין שאם תבחרו צמח מתאים ונכון לכיסוי – לא תראו את הבקבוק בכלל!

טיפ להשקיה חסכונית בעציצים – איך משקים את הצמחים גם כשאין אף אחד בבית

את הטיפ הזה שמרתי לסוף… טסים לחו"ל על בסיס קבוע? נעדרים מהבית זמן ממושך ולא מצליחים להשקות את הצמחים? כמה פעמים ניסיתם לגדל צמחים והם כל הזמן מתו? כמה פעמים שכחתם את הצמחים ולא זכרתם להשקות? וכמה פעמים מיקמתם עציץ גבוה ולא מצאתם דרך נוחה להשקות אותו עד שהצמח התייבש ומת? אם אתם חלק מאותה קבוצה של מזניחי צמחים – הטיפ הזה בשבילכם!

מצטיידים ב 3 דברים:

 1. לוקחים מיכל מים גדול (קערה, ואזה, צנצנת, דלי) וממלאים בפנים מים.
 2. לוקחים חוט כותנה ארוך ככל האפשר (שרוך של טרנינג. לא סינטטי!).
 3. לוקחים עציץ ביתי עם צמח חי ונושם.

טובלים את החוט בתוך המים ומרטיבים אותו לגמרי. קצה אחד שלו משאירים בתוך המיכל ואת הקצה השני מוליכים אל עבר העציץ. מתחילים ללפף את החוט כמה סיבובים טובים מסביב לצמח כאשר הוא נוגע באדמה. וזהו! החוט דואג להוליך את הנוזלים מהמיכל אל עבר הצמח בלי שנצטרך לעשות שום דבר! אפשר להיעלם מהבית, אפשר לטוס לחו"ל, אפשר להזניח את הצמח, כי יש לו מקור הזנה והוא ימשיך לקבל מים בצורה הזאת כל הזמן! רק חשוב לדאוג למלא את המיכל במים כל הזמן ולנסות לדאוג למכסה או כיסוי מעל, כדי שהיתושים לא יחגגו לנו עם מים עומדים. אגב, זה לא משנה אם המיכל נמוך או גבוה מהעציץ. כל עוד החוט רטוב בהתחלה – הצמח ימשיך לקבל מים והקרקע תוסיף להיות לחה כל הזמן!

אתם שואלים אם אפשר להשקות ככה את כל הצמחים? פחות מומלץ לטעמי מסיבות של המלחה. השקיה טובה ונכונה היא השקיה עד רוויה (כלומר עד שהמים יוצאים מחורי הניקוז למטה). ולכן זוהי דרך מעולה להשקות צמחים שלא נמצאים בהישג יד, או כאשר אנחנו לא נמצאים בבית זמן ממושך (טיולים, עבודה, נופש, חו"ל). כשחוזרים חזרה הביתה מומלץ להנחית השקיה טובה לצמח כדי לשטוף את שכבת ההמלחה שנוצרה, גם אם העיניים שלנו לא רואות אותה. בהצלחה!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפוסט הזה יש 7 תגובות

 1. תודה רבה על כל ההדרכות שלך!
  אם השיטה אם הדלי והחוט זה חוק כלים שלובים?
  וגם לא הבנתי איך עושים את זה טוב,
  אשמח לקבל תשובה בהקדם ,
  תודה

  1. אהלן. זה לא שייך לחוק הכלים השלובים אלא על עקרון הולכת מים באמצעות חומר מקשר. במקרה הזה חוט בד. נסה לעשות זאת בעצמך ולבדוק האם זה עובד. רק חשוב לציין, צריך להרטיב את החוט במלואו קודם לכן, ולהשתמש בחוט בד

 2. שלום לך ותודה על כל ההדרכות,
  לא הבנתי איך החוט מעביר את המים,
  אשמח לתשובה
  תודה

 3. שלום לך. ירוקה לגמרי בתחום.
  יש לי שתילי קיץ שקניתי, מעבירה אותם מהגביעים לכדי חרס ואדניות פלסטיק. מה עלי לעשות בכדי שישרדו? יש לנו נמלות שחורות שנכנסות לתערובת גן , זה לא הורס את הייעוד של הפרח?
  אשמח להכוונה לסרטון עם הבקבוק הממוחזר. אולי בזכותך, נצליח בפרויקט שיקום גינה במינימום הוצאות.

  1. כיף לך שאת מתחילה. התרגשות!
   חייבים אדמה טובה ומזינה (כל התערובת במשתלה מספקות תנאים טובים), התאמה לכמויות השמש והעונה, והשקיה טובה כמובן.
   הנמלים לא צריכות להפריע – אם תפזרי שארית של קפה שחור בעציץ הן יחפשו בית אחר.
   מציע לך לעבור קצת על הערוץ יוטיוב שלי יש שם קרוב ל 1500 סרטוני הדרכה חינמיים שיכולים לעזור לך.
   תרשמי ביוטיוב נמרוד עורף i-garden ותירשמי כמנויה ותהיי מעודכנת על כל סרטון חדש שיוצא.
   בהצלחה

 4. בוקר טוב
  האם אפשר בדרך זו להשקות גם סחלבים?
  תודה לתשובה.
  גינה.

  1. כן בקבוק בהחלט. עם הטריק של החוט לא מומלץ כי צריך שטיפה טובה לצורך השקיה של סחלב. מנגד אם טסים לחו"ל או נעדרים מהבית זמן ממושך אז זה יכול להוות פתרון זמני מצוין

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות