fbpx

קיר ירוק עם אדניות במרפסת או בגינת גג

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קיר ירוק במרפסת לגידול ירקות תבלינים וצמחי נוי

כל הרעיון של לתלות גינה זה נטו בשביל לחסוך במקום. בשנים האחרונות יש מגמה ירוקה מאוד מאוד בולטת לגינות תלויות במרפסות וגגות ומסתבר שכולם רוצים לגדל צמחים בבית כי זה פשוט עושה טוב על הלב. היתרון של הקיר הירוק הוא קודם כל בזמינות שלו. לכל אחד יש קיר בבית, במרפסת, על הגג, ואפילו בחצר של הבית הפרטי שלנו. החכמים ביותר מבינינו לוקחים את הקיר והופכים אותו לגינה ירוקה ופורחת מלאה בצמחי תבלין ובירקות עונתיים טעימים וטריים, שהופכים את כל החוויה שלנו בתוך העיר לירוקה ונעימה. לחוויה הזאת קוראים גינון ורטיקלי או גינה אנכית שהמשמעות היא לגדל צמחים מבלי לתפוס מקום.

איך מנצלים את השטח לטובת גינה מעוצבת במרפסת או בגג?

אז בגלל שהמרפסת שלנו היא בדרך כלל מוגבלת מבחינת השטח וגם הגג שברשותנו, הקיר הופך להיות משאב מאוד מאוד חשוב. אם כל סנטימטר הוא חשוב לנו אז הקיר הופך להיות פוטנציאל גידול מדהים לצמחים. על מטר מרובע אחד על גבי הקיר אפשר לגדל 50 צמחי תבלין וירקות בכל מיני טכניקות. נגיד שהייתם רוצים לגדל עכשיו 100 צמחים שונים במרפסת, תחשבו כמה מקום ושטח הייתם צריכים בשביל זה. ולחילופין קחו את הקירות שיש לכם עכשיו מסביבכם ותבינו לבד כמה צמחים אתם יכולים לגדל בלי לתפוס מקום. כמה ירקות, פרחים ותבלינים יכולים לגדול אצלכם על בסיס קבוע, בלי לקחת סנטימטר אחד מהמרחב הקיים. זה כל הסיפור של הקירות הירוקים.

למי מתאים לגדל צמחים באדניות על הקיר?

לכל אחד מתאים לגדל צמחים על הקיר בגלל שזה פשוט. יוצא לנו להתקין הרבה מאוד קירות ירוקים על ידי תלייה של אדניות מיוחדות, אבל חשוב לי להגיד לכם שכל אחד יכול לעשות את זה בעצמו, וממש לא צריך אותנו או כל גנן אחר לפעולה הזאת. כל מה שצריך זה ידיים טובות ורצון ללמוד. כי גם את כלי העבודה (במידה ואין בבית מקדחה ומברגה) אפשר להשאיל מחברים או להשכיר אותם לזמן מוגבל. ממש לא צריך להשתגע ולרכוש כלים בעבור זה.

צמחייה ירוקה באדניות על הקיר indoor לבית ולמשרד
צמחייה ירוקה באדניות על הקיר indoor לבית ולמשרד

 

חיבור השקיה ומערכת ניקוז לאדניות התלויות

הדבר היחידי שדורש איזה ידע ומיומנות מסויימת זה במידה ונחליט לחבר את האדניות על הקיר למערכת השקייה אוטומטית כדי שהצמחים שלנו יגדלו גם כשאנחנו לא בבית. חשוב להבין שכל פעם שמכניסים מים לאדניות, הם מחפשים את הדרך הכי מהירה שיש החוצה. אם לא נעשה את זה כמו שצריך כל המים יטפטפו על הקיר ועל הרצפה. מים על הקיר ועל הרצפה זה לא דבר טוב כי זה עושה כתמים ועובש, מושך מזיקים ומעופפים והרבה מאוד יתושים, אבל בעיקר זה מחזה לא אסתטי ולכן את המים צריך לנקז בצורה נכונה.

פתרון פשוט ויעיל לניקוז עודפי המים באדניות

אנחנו מאמינים בפשטות ולכן לאדניות שלנו בנינו מגשי ניקוז נשלפים וכל פעם שהמגש מתמלא פשוט שולפים אותו החוצה בקלות ובלי מאמץ, ומרוקנים את המים חזרה לתוך האדנית או לחור הניקוז. מה שהכי נוח. שיטה נוספת שאפשר לעשות זה להוריד את מגשי הניקוז ולתת לכל אדנית לטפטף לזאת שמתחתיה באמצעות חורי הניקוז שנמצאים למטה. וככה כל אדנית משקה את זו שמתחתיה ורק בתחתונה מניחים את מגש הניקוז. וזה עובד נהדר.

איזה צמחים אפשר לגדל באדניות על הקיר?

בואו נשאל את זה אחרת – מה הכי מתאים לכם לגדל צמחי נוי או מאכל? בעיקרון האדניות יכולות להכיל צמחי תבלין ונוי בקלות וכמובן שגם פרחים, אבל כל סוג דורש רמת אינטנסיביות אחרת ותחזוקה שונה. למשל הירקות והפרחים העונתיים צריכים הרבה מאוד טיפול ותחזוקה. צמחי התבלין וצמחים רב שנתיים דורשים הרבה פחות טיפול.

בקיצור כמו שאני אומר תמיד תהיו נאמנים עם עצמכם ותבינו עם מה תצליחו להתמודד הכי טוב ולאורך זמן. בהצלחה!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות