fbpx

גינה במרפסת – עיצוב, הקמה וביצוע של גינות מרפסת וגג

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

עיצוב גינה במרפסת שמש בישראל!

נתון מדהים הוא שנכון ל 2020 בישראל יש מעל מיליון מרפסות וכל שנה נבנות 50,000 מרפסות נוספות! כל המחקרים כבר מלמדים על כך שצמחייה בסביבת החיים שלנו מפחיתה משמעותית את זיהום האוויר ואת מה שאנחנו נושמים כי זה משמש כמו פילטר טבעי. צל של עצים ויער של צמחייה במרפסת או בגג מורידים את הטמפרטורה בקיץ ושומרים על טמפרטורה יציבה בימים קרירים של חורף. ובנוסף, היום יש כאלה שבוחרים לקחת אחריות על החיים שלהם וממש מגדלים צמחי מאכל ותבלין במרפסת וזוכים לקטיף טרי על בסיס יומי.

אני מאמין שכל אחד רוצה לקום בבוקר ולראות ירוק מול העיניים כי זה פשוט עושה לנו טוב בנשמה. התרחבות הבנייה בשטחים העירוניים והיעדר שטחים ירוקים הולידו מציאות חדשה בישראל – מרפסות שמש רבות. אם פעם לכל בית הייתה גינה, אז נכון להיום המרפסת הישראלית היא הפשרה העירונית לבית בלי גינה. מרפסות השמש הפכו לחלק בלתי נפרד מהבית ומהעיצוב שלו. והחוויה של בית מעוצב ויפה יחד עם גינת מרפסת מעוצבת ברמה גבוהה, מאפשרים סביבת מגורים ברמה הכי גבוהה שיש עם חוויה ירוקה ופורחת מסביב.

עיצוב גינות מרפסת וגינות גג
עיצוב גינות מרפסת וגינות גג

ליחצו לקבלת הצעת מחיר לעיצוב גינת מרפסת >>

עיצוב מרפסת קטנה זוהי מומחיות בפני עצמה!

יש לקחת בחשבון שרוב המרפסות בישראל הן מרפסות שמש סטנדרטיות בבנייני מגורים רבי קומות בגודל 10-20 מ"ר. מצד אחד אנחנו חולמים על מגורים עם נוף עוצר נשימה יחד עם גינה ירוקה ושופעת מלאה תבלינים וצמחי מאכל טריים, אבל המציאות היא לא תמיד ורודה כי גודל המרפסת משפיע באופן ישיר על החוויה שאנחנו יכולים לייצר. צריך להיות מאוד מדוייקים ולדאוג להתאים מראש את היכולות והאילוצים לצרכים ולרצונות בפועל. כך יוצא שאם לא מתכננים נכון את הגינה במרפסת אז השטח מתבזבז לו בקלות, והחוויה הופכת לצפופה ולא נעימה בפועל.

לכן תמיד השאלות שצריכות להישאל מבעוד מועד – כמה אני מתכנן לבלות במרפסת? האם יש לי יכולת לטפל בצמחים על בסיס קבוע? (כל תשובה שתינתן אמורה להגדיר מראש את אופי הגינה וסוגי הצמחים), האם יש לי נקודת מים ואני מתכנן להתקין מערכת השקיה אוטומטית? מה היעוד של המרפסת – בילוי/פנאי/גינת מאכל/עיצוב/איחסון?

אדניות למעקה ולקיר במרפסת קטנה
אדניות למעקה ולקיר במרפסת קטנה

ליחצו לקבלת הצעת מחיר לעיצוב מרפסת קטנה >>

איך שומרים על מרפסות יפות ומעוצבות לאורך זמן?

כבר הזכרנו שגינה מעוצבת במרפסת משלימה את החוויה של הבית. כאשר הפנים והחוץ עובדים ביחד אז נוצרת לנו סימפוניה של חושים. אבל תמיד שאלת מיליון הדולר – איך באמת שומרים על מרפסת מעוצבת ויפה לאורך זמן? וכאן זה כבר עניין של כנות. עד כמה אנחנו באמת מצליחים להיות כנים עם עצמנו!
אני תמיד טוען שתכנון וביצוע הם כל כך חשובים לעיצוב סביבת החיים שלנו בגובה, אבל בסופו של דבר אנחנו צריכים לזכור שאחרי שהחלום מומש נשאר לתחזק ולשמור על האש בוערת.
חייבים לקחת בחשבון שגינה וצמחים הם דינאמיים ודורשים טיפול ותחזוקה. אם אנחנו חיים בתחושה שהגינה תמשיך ותתפתח בקצב מדהים לבד ובלי התעסקות מצידנו – טעות גדולה בידינו! יותר מזה, בדרך כלל אחרי הקמה של גינה חדשה במרפסת יש אופוריה כי הצמחים גדלים מדהים ובקצב מסחרר בלי התעסקות מצידנו לתקופה של 3 חודשים. אחרי 3-4 חודשים הגינה מתחילה לדעוך כי הקרקע כבר לא מאווררת ולא מספקת לצמחים את מה שהם צריכים.

מרפסות מעוצבות באמצעות צמחייה
מרפסות מעוצבות באמצעות צמחייה

אדניות למרפסת – איך בוחרים מה שנכון?

אחרי שבנינו מאות גינות מרפסת בשנים האחרונות יצא לנו להבין (על בשרנו) שאין דבר כזה מרפסת שזהה למרפסת אחרת. כל מרפסת שונה מכמה סיבות: המפנה משתנה (צפוני/דרומי/מזרחי/מערבי), הקומה משתנה, מיקום שונה בארץ, תשתיות (נקודת מים, נקודת ניקוז), סוג מעקה, יש קירוי או אין קירוי, יש שכנים ממול או אין, יש רוחות או אין רוחות, שכירות או מגורים קבועים.
בקיצור, כל מרפסת שונה ולכן למדנו להתאים את עצמנו לכל מרפסת באמצעות 2 סוגים שונים של אדניות:

 • אדניות למעקה – מתאים בעיקר למרפסות קטנות כדי לא לתפוס מקום. מדובר באדניות מודולריות שנתלות על כל סוג של מעקה וקיר על ידי התאמה אישית ומאפשרות גידול של צמחי תבלין וירקות, פרחים ורב שנתיים, סוקולנטים וצמחים שנשפכים מהאדנית. כוללות פתרון פשוט וקל לטיפול בעודפי המים באמצעות מגש נשלף.
פרחי עונה ורב שנתיים על המעקה
פרחי עונה ורב שנתיים על המעקה
 • אדניות עץ אורן או עץ איפאה – מתאים למרפסות גדולות וגינות גג. משחק מודולרי בגדלים משתנים שמאפשר עיצוב מהיר וישים של גינת מרפסת וגג ברמה הכי גבוהה שיש. שיטה נוחה ומהירה לתפעול אפילו במקרה של מעבר דירה. כמו שנאמר, מתחתנים עם הגינה ולא עם המרפסת.
עיצוב גינת גג רב שנתית ופורחת
עיצוב גינת גג רב שנתית ופורחת
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס דיגיטלי וליווי אישי:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

תעקבו אחרינו באינסטגרם:

 • עמוד תפרחת
.
.
.
#סוקולנטים #פריחה #קקטוסים #קקטוסיםמעוצבים #עציצים #חורף #גינהאורבנית #גינהבמרפסת
 • עוברים ליעד הבא...
 • #קקטוס #סוקולנטים #צמחים #קקטוסים #קקטוסיםמעוצבים
 • הכי פשוט והכי קל זה גינה בחורף!
.
.
.
#גינהבמרפסת #גינהאורבנית #גינהמעוצבת #גינתגג #אדניותמעוצבות #מרפסת #מעקות #חורף #אדריכלותנוף #עיצובגינות #אורבני
 • אוטוטו התות אצלי בפה!
.
.
.
#גינתמרפסת #אדניות #גינהאורבנית 
#תותשדה #תותים #תות #גינתירק #אורגני #טעים #בריא #בריאות #צמחיתבלין #אקולוגי #איכותהסביבה #טבעי
 • גידול חסות וצמחי תבלין במרפסת
.
.
.
.
#חסה #גידולירקות #גינהבמרפסת #גינתירק #גידולביתי #צמחיתבלין #אדניות #ירקות #ירקותאורגניים #אוכלבריאות #בריאות #טבעי #בריא #אוכלבריא #אורחחייםבריא #אוכלבריאות #תבלינים
 • פינוקים היום בסדנה!
(וכן, לא הצלחתי להתאפק...)
#חנוכהשמח
 • כדי לא לעשות לכלוך בדירה
 • בשמת חברים -
תראו את המרבד הפורח הזה בשמש מלאה! 
שמש בחורף, צל בקיץ...
סגירת תפריט