fbpx

למה צמחים חדשים מתים אחרי כמה ימים באדנית עם אדמה קיימת?

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

שותלים צמחים חדשים באדמה ישנה והם כל הזמן מתים?

תופעה מאוד מאוד נפוצה בשתילה באדניות זה שלאורך זמן חלק מהצמחים מתפתחים ונראים טוב והחלק השני מת וכל הזמן דורש טיפול ותחלופה. דבר שחשוב להבין על שתילה באדניות במרפסת או בגינות גג, זה שהצמח תמיד מוגבל ביכולת הגדילה שלו.
להבדיל מחלקת אדמה שלצמח יש מקום להתפתח בגלל שהוא יכול להכות שורש, באדנית הוא תמיד יהיה מוגבל בגלל שנפח השתילה מצומצם ונתון והשורשים חייבים ללמוד להסתדר עם זה. ולכן שאנחנו שותלים צמחים היום, אנחנו לא באמת נדע מה יקרה איתם עוד כמה חודשים או שנים מעכשיו. לאורך זמן החזק שורד וצריך ללמוד לחיות עם זה כבר עכשיו.

למה האדמה באדנית הופכת להיות דחוסה וצפופה?

מי שמכיר את התופעה הזאת יודע שביום השתילה בתוך האדנית האדמה מאוד מאווררת ונוחה לשתילה, אבל תוך כמה שבועות המרקם משתנה והקרקע הופכת להיות דחוסה צפופה. אם בהתחלה יכולנו להכניס אצבע בקלות למצע השתילה ולאדמה הקיימת, עכשיו אנחנו נתאמץ מאוד כדי שזה יקרה. משהו משתנה פה ואנחנו לא באמת מבינים מהי הסיבה לכך.
מה שיותר מציק לנו זה העובדה שהצמחים בהתחלה נראו טוב כי הם פרחו יפה וליבלבו, ואז ברגע משהו פתאום גרם להם לעצור ולהפסיק להתפתח באותו קצב. ואנחנו לא באמת יודעים מהי הסיבה לכך.

לא נוסעים למשתלה לקנות צמחים חדשים!

אני יודע אני יודע אני יודע. כשהצמחים באדנית מתים זה מבאס אז ישר מניעים את האוטו ונוסעים למשתלה לקנות חדשים.
אבל בואו תשמעו סיפור – האם יצא לכם להביא הביתה פרחים חדשים וצמחים חדשים, לשתול אותם בתוך האדמה הקיימת בעציצים ובאדניות,‏ להשקות אותם כמו שצריך ולדשן אותם כפי שכתוב בספר, ועדיין הם פשוט לא זזים ואפילו מתים תוך כמה ימים או שבועות? יש פרט אחד חשוב שלא סיפרו לכם!
האדמה בתוך אדניות, בגלל שזה מצע מנותק ובגלל שאין לה שורשים ויכולת להכות שורש, חייבת להיות מאווררת ומדושנת על בסיס קבוע. האדמה הופכת להיות אינרטית (לא פעילה) ואז לצמח אין כבר מה לקחת ומה לאכול, וזה לא משנה אם אנחנו מדשנים אותו על בסיס קבוע. התשתית, שזוהי האדמה בעציצים, חייבת להיות מאווררת ומדושנת על בסיס קבוע כדי שתהיה פעילה ותאפשר לצמח צימוח קבוע ורציף. 

אז איך הופכים את אדנית להיות יפה ופורחת?

אם האדנית קטנה אז פעם בחודש מומלץ לדחוף את הידיים פנימה ולשבור את הקרום העליון של האדמה או במילים אחרות לתחח את הקרקע. באותה פעולה כבר מומלץ לקחת חופן של קומפוסט או של אדמה לעציצים, ולהחדיר אותה לכיוון השורשים של הצמח. אם עושים את זה על בסיס קבוע אז האדנית תהיה חיונית ופורחת כל הזמן.
אם מדובר באדנית גדולה והשורשים כבר לא מאפשרים תיחוח ידני, אז פשוט לוקחים את חפירה וקודם כל מוציאים את כל הצמחים הקטנים. אם יש מערכת השקייה בתוך האדנית דואגים להזיז אותה הצידה, ואז באמצעות את החפירה מתחילים להפוך את האדמה. נזהרים מהיריעה במידה והיא קיימת ( בדרך כלל בתוך אדניות עץ יש יריעת איטום כזאת) ופשוט הופכים את כל האדמה וחותכים את השורשים שבפנים.
אחרי שהאדמה מאווררת שופכים פנימה קומפוסט ואדמה לעציצים, כי זה מה שבונה את הפוריות של הקרקע. בלי שנבצע את הפעולה הזאת הצמחים הקיימים ישארו תקועים ולא יצליחו לגדול, וכל צמח חדש שנכניס לאדנית ישאר תקוע ולא יוכל להתפתח. בסוף הפעולה אפשר להחזיר את הצמחים שהוצאנו וכמובן לשתול גם חדשים לפי העונה.

כל כמה זמן צריך לעשות את הפעולה הזאת?

באדניות קטנות במרפסת או בגינת הגג מומלץ לבצע תיחוח ידני ושבירה של קרום הקרקע על בסיס חודשי או לפחות כל פעם שמרגישים שהקרקע מהודקת ולא נושמת. אם עושים יותר אז כמובן שהצמחים יודו לכם. וכמו שציינתי באותה פעולה כבר מומלץ להחדיר גם קצת חומר אורגני (קומפוסט או תערובת גן לעציצים) ולכן כדאי להחזיק שק בצד לכל מקרה. האדמה מהר מאוד הופכת להיות לא פעילה ואז כל הזמן הצמחים שלנו תקועים, ולמרות שאנחנו נותנים מים ודישון אנחנו לא מבינים למה הם לא זזים. ככל שנבצע את הפעולה הזאת יותר הצמחים שלנו יוסיפו לגדול ולפרוח.
את הפעולה עם את החפירה באדניות גדולות, שהיא קצת יותר אגרסיבית וקשה, מומלץ לבצע בסוף כל חורף. זו הדרך להכין את הצמחים שלנו לקראת הקיץ החם והארוך.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

לפוסט הזה יש 10 תגובות

 1. תודה תודה אלוף עזרת לי מאוד

  1. בשמחה גדולה!

 2. תודה רבה!

  1. בכיף

 3. גם אני נעזרתי והיום הפכתי את האדמה והוספתי קומפוסט. המון תודה.

  1. מעולה זה יעזור לצמחים שלך מאוד

 4. הבנתי שיש כאלה ששמים קפה טחון באדמה, זה משמש כקומפוסט?

  1. זה אחלה. אבל לא כתחליף. זה נותן זריקת אנרגיה לצמחים

   1. תודה על ההסבר . מה עושים עם אדניות גדולות שהצמחים בהם כבר ממש גדולים ? עץ זית, לימון , איך מתחחים את האדמה בלי לפגוע בשורשים?

    1. קשה מאוד. במקרה הזה אפשר למלא אדמה בחלק העליון ובאמצעות צינור עם זרם חלש להחדיר את האדמה לכיוון השורשים. זה יעזור לצימוח. בנוסף, מומלץ עם את חפירה לפתוח את החלק העליון של האדמה והשורשים. לפחות לפתוח את הקרום העליון

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס דיגיטלי וליווי אישי:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

תעקבו אחרינו באינסטגרם:

 • עמוד תפרחת
.
.
.
#סוקולנטים #פריחה #קקטוסים #קקטוסיםמעוצבים #עציצים #חורף #גינהאורבנית #גינהבמרפסת
 • עוברים ליעד הבא...
 • #קקטוס #סוקולנטים #צמחים #קקטוסים #קקטוסיםמעוצבים
 • הכי פשוט והכי קל זה גינה בחורף!
.
.
.
#גינהבמרפסת #גינהאורבנית #גינהמעוצבת #גינתגג #אדניותמעוצבות #מרפסת #מעקות #חורף #אדריכלותנוף #עיצובגינות #אורבני
 • אוטוטו התות אצלי בפה!
.
.
.
#גינתמרפסת #אדניות #גינהאורבנית 
#תותשדה #תותים #תות #גינתירק #אורגני #טעים #בריא #בריאות #צמחיתבלין #אקולוגי #איכותהסביבה #טבעי
 • גידול חסות וצמחי תבלין במרפסת
.
.
.
.
#חסה #גידולירקות #גינהבמרפסת #גינתירק #גידולביתי #צמחיתבלין #אדניות #ירקות #ירקותאורגניים #אוכלבריאות #בריאות #טבעי #בריא #אוכלבריא #אורחחייםבריא #אוכלבריאות #תבלינים
 • פינוקים היום בסדנה!
(וכן, לא הצלחתי להתאפק...)
#חנוכהשמח
 • כדי לא לעשות לכלוך בדירה
 • בשמת חברים -
תראו את המרבד הפורח הזה בשמש מלאה! 
שמש בחורף, צל בקיץ...
סגירת תפריט