איך מגדלים סחלבים – 5 טיפים חשובים שיגרמו לסחלב לפרוח כל השנה

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

כמה פעמים יצא לכם להרוג סחלב בחייכם?

זו כנראה המתנה הכי טובה או הכי גרועה שאתם יכולים לקבל מהחברים שלכם. אני מכיר כל כך הרבה אנשים שפוחדים לקנות או לקבל סחלב רק בגלל שהם לא בטוחים לגבי צורת הגידול שלו. אתם יכולים להסכים איתי שסחלב הוא בטח אחד הצמחים עם הפרחים הכי יפים בעולם. עכשיו מאוד יכול להיות שהצלחתם לגדל אותו כמו שצריך לאורך קריירת הגידול שלכם (למרות שרוב הסיכויים שלא כל כך הסתדרתם איתו), אבל הרוב הגדול לא באמת יודע מה צריך לתת לסחלב כדי שיפרח ויראה טוב כל השנה. 

הצמחים הרבה יותר חזקים מאיתנו

משהו חשוב לגבי גידול צמחים באופן כללי – צמחים הרבה יותר חזקים ממה שנדמה לנו (וגם הרבה יותר חזקים מאיתנו). ברוב הפעמים שאנחנו רואים אותם מסכנים או נבולים אנחנו מתחילים לרחם על עצמנו ועליהם ומיד נכנסים ללופ שממנו קשה לצאת.
נעשה את זה פשוט יותר – כל הצמחים (כולל הסחלבים) לא צריכים מאיתנו יותר מידי כדי לפרוח ולהיות יפים, רק צריך לפעול בצורה מדוייקת ולתת להם בדיוק את מה שהם צריכים זה הכל. קחו את זה בחשבון מהיום כשאתם קונים עציץ פורח או ירוק עד הביתה.

5 טיפים לגידול סחלב בעציץ ביתי כדי שיחזור ויפרח כל השנה

 • הסחלב אוהב הרבה מאוד אור – זוהי נקודה מאוד חשובה בשביל הסחלב. לא לשים אותו בשמש ישירה ולא בחדר חשוך. למקם אותו בפינה מוגנת עם הרבה מאוד אור בעדיפות ליד חלון מזרחי או צפוני, כי השמש של הבוקר היא הכי טובה לגידול צמחים.  ככל שיהיה לסחלב תאורה טובה יותר, ואין הכוונה לתאורה ביתית אלא ממש תאורה מקרני השמש שמציפים את הדירה, כך הוא יפרח תקופה ארוכה יותר ויוכל לייצר עבורנו גלים של פריחות כל השנה. 
 • להרחיק את הסחלב ממזגנים – לא רק את הסחלב, זה נכון לגבי כל הצמחים הביתיים שלנו. המזגן פשוט הורג אותם. אבל בואו נודה על האמת, המזגן פעיל אצל רובנו רוב הקיץ כי אין לנו דרך להתמודד עם החום הקיצוני. אבל למה הסחלב אשם? אם המיזוג עובד על בסיס קבוע בימי הקיץ (ואפילו בחורף), נעביר את הסחלב לפינה מוגנת בלי רוח ישירה של המיזוג. זה פשוט עושה לצמחים לא טוב ומייבש אותם ברגע. אז אל תתפלאו אחר כך אם תראו את הסחלב שקיבלתם רק לפני שבועיים במתנה מתייבש וכל הפרחים נושרים להם אחד אחרי השני. זה נכון גם לגבי כל צמחי הבית, אם יש עליהם מיזוג פשוט להזיז אותם לפינה אחרת ומוגנת, או אפילו לשים אותם במרפסת בפינה מוגנת בלי שמש ישירה ובלי חשיפה לרוחות. 
 • שוטפים טוב טוב במים –  בדרך כלל אנחנו מקבלים את הסחלב בתוך עציץ דקורטיבי חתיך ומרשים כמעטפת חיצונית, אבל בפנים הוא יושב בתוך עציץ פלסטיק שקוף שממנו אפשר לראות את כל מערכת השורשים של הצמח. שולפים את הסחלב מתוך העציץ הדקורטיבי ונשארים רק עם עציץ הפלסטיק ביד, ואז ניגשים לכיור ומתחילים במלאכה. פותחים זרם מים פושרים בלחץ נמוך וממש שוטפים את כל האדמה של הסחלב עם הברז מכל הצדדים עד שכל המים ניגרים מהחורים למטה. בשלב הזה מכבים את הברז ומתחילים לנער את העציץ מעל הכיור עד שכל העודפים יורדים למטה. בשום פנים ואופן לא להחזיר את הסחלב עם מים עודפים כי הוא ימות! ואם אין חורי ניקוז אז לדאוג לזה כבר עכשיו, כי גם במקרה הזה הצמח ימות מעודפי מים!
  על הפעולה הזאת חוזרים אחת לשבוע. הסחלב לא צריך הרבה מים. והנה הצעה לייעול, השקיה באמצעות מי מזגנים עושים ממש טוב לצמחים ולסחלבים. ממש אפשר לאסוף את המים העודפים מהצינור של המזגן ולהשקות ככה את הצמחים בבית. ועוד טריק שאני אוהב זה השקיה באמצעות קוביות קרח. הסחלבים ממש אוהבים את זה (וגם הרקפות כמובן) בימים חמים.
 • מורידים פרחים יבשים  – אבל רק כשהפרח מתייבש לגמרי אחרת נשאר בו עוד חיוניות שהצמח מוותר עליו. אותו דבר גם לגבי ענפים ועלים וגבעולים ישנים של הסחלב, אנחנו חייבים לחכות עד שהם מתייבשים לגמרי ורק אז באמצעות מספריים או מזמרה חותכים את הענף היבש או את הגבעול היבש קצת מעל המפרק שמחבר בינו לבין הגבעול הבא. חשוב לדאוג להוריד אותם רק כאשר הם יבשים לגמרי כי כל עוד הם עדיין ירוקים הם מוסיפים לצמח כוח.
 • אל תשכחו לדשן את הסחלב – יש המון תכשירים ואפשר לקנות אותם בכל משתלה, אבל חשוב שהסחלב יקבל הזנה בצורה קבועה. בכל חומר דישון כתוב את המידה ואת המינון שבו צריך לדשן, וכמובן צריך להתחשב בעונה כי בחורף צריך פחות ובעונות הצימוח צריך יותר. הכל אמור להיות כתוב על גבי האריזה של הדישון שאותו בחרתם לקנות.

אז מה אתם אומרים – יש סיכוי שתצליחו בסחלב הבא?

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס דיגיטלי וליווי אישי:

סדנת גינון ביתי למתחילים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

תעקבו אחרינו באינסטגרם:

 • אני מתנצל מראש...
 • מצאנו אוצר בגינה
 • גינה במרפסת מזרחית...
.
..
...
#אדריכלותנוף #גינהבמרפסת #עיצובגינות #עיצובמרפסת #עיצובפנים #הוםסטיילינג
 #landscape #balconygarden #design #homedecor #urbangarden #lifestyle #garden #gardening #israel
 • עונג של שבת
 • מרפסת אורבנית יפה ומעוצבת
.
..
...
#גינהבמרפסת #עיצובגינות #עיצובהבית #גינהמעוצבת #הוםסטיילינג #עיצובפנים #אדריכלותועיצובפנים #אדריכלותנוף #balconygarden #homedecor #homedesign #balcony #urbangarden #urban #landscape #planters
 • הפרידה היתה קשה
 • יפה לי דודונאה?
 • Instagram Image
 • Instagram Image
סגירת תפריט