fbpx

איך גורמים לפרחים של החרצית לפרוח כל השנה?

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

הדשא של השכן ירוק יותר

את הסיפור הזה כל אחד מכיר… כמעט כל חובב גינון רגיל לראות באיזשהו שלב את הגינה שלו, או את הצמחים במיכלים ובאדניות במרפסת, פשוט מתייבשים וקמלים ללא שום התראה מוקדמת. לא משנה כמה נשקה ונטפח, וכמה נדאג לשיר שירי ערס לצמחים לפני השינה הם פשוט מתחילים להתייבש ואנחנו כבר מתחילים להרגיש אי נוחות ורעד בגופינו, הרי לא יכול להיות מצב כזה שהגינה שלנו לא 100% ושלא הכל פורח. אצל השכן הכל ירוק ומסודר ונראה שהוא לא מתאמץ בעבור זה, ורק אצלנו הצמחים נובלים על בסיס קבוע.

מה שלא סיפרו לנו, שהיה כנראה משנה את הקערה על פיה אם היינו יודעים את זה כבר עכשיו, זה שהצמחים לא צריכים הרבה כדי לפרוח ולשגשג ובכלל להיות ירוקים ויפים, כל מה שהם צריכים זה צומת לב ולעבוד בפעולות מדוייקות ופשוטות.

אז למה הפרחים שלנו מתייבשים כל הזמן?

הטבע של הפרחים ובכלל של הצמחים זה לפרוח ולהתייבש. ככה זה בטבע. הפרחים לא מחזיקים הרבה זמן מעמד בקיץ בגלל שהטמפרטורה מאוד גבוהה וקשה לצמחים. זה נכון שבחורף בגלל שנעים יותר אנחנו רואים פריחות ממושכות יותר.

כמובן שזה חשוב להשקות ולדשן, אבל לפעמים אנחנו רואים שהצמחים מתייבשים מאוד מהר, בלי קשר לטיפול המסור שאנחנו נותנים לצמח.

אז מה עושים כשהפרחים מתייבשים?

כל מה שצריך זה לקחת מספריים או מזמרה. הרי אמרנו שהפרחים נובלים על בסיס קבוע, אין דרך לשנות את הגלגל הזה. לכן המשימה שלנו אחת –  כל פעם שיש פרחים יבשים בחרצית או בכלל על כל שיח בגינה, אנחנו חייבים להוריד אותם. ממש לקטום אותם מלמטה. פעולה של קטימת הפרחים יוצרת גלים של פריחות לאורך השנה. בכך למעשה אנחנו גורמים לצמח לפרוח עוד ועוד.

כל כמה זמן צריך לקטום את הפרחים?

בעיקרון כמה שיותר יותר טוב. פשוט להכניס את זה לשגרה בטיפול בצמחים, ואז אחת לשבוע או אחת לשבועיים עוברים על הצמחים וקוטמים את כל הפרחים היבשים. תוך כמה ימים כבר רואים ניצנים חדשים של פריחות באותו צמח שחשבנו בכל להיפטר ממנו ולזרוק אותו לפח, והוא זה שהולך לתת לנו מופע מרשים וצבעוני ממש בקרוב.

וככה למעשה חוזרים על הפעולה הזאת כל הזמן. כלומר מי שרוצה להנות מגלים של פריחות לאורך השנה לא חייב לקנות פרחים וצמחים חדשים, אלה פשוט על בסיס קבוע לעבור עם מספריים או מזמרה בגינה ולגזום לצורך חידוש. באחריות –  הגינה שלכם תיראה הכי יפה בעולם כי הפעולה הזאת מאוד פשוטה ולא דורשת שום אנרגיה או ידע קודם, וגם לא צריך הרבה זמן לזה.

לאיזה צמחים זה מתאים הטיפול הזה?

למעשה כל צמח שפורח ישמח לטיפול כזה על בסיס קבוע. אם לא נעשה את זה הצמח פשוט יראה מסכן ולא יצליח למצות את הפוטנציאל האמיתי שלו. הרבה אנשים לא מבינים שגם פרחי עונה יכולים לפרוח למשך שנה שלמה רק על ידי הפעולה הזאת. זו פעולה כל כך פשוטה ומתגמלת והגינה תמיד תיראה שופעת ופורחת בעקבות הגיזום הזה.

הצמח משקיע אנרגיה בפרחים היבשים שלו

בדרך כלל רואים שהפרח תלוי על ענף קטן. כשהוא מתייבש אז גם הענף הקטן מתייבש יחד איתו. אם מזיזים את הענף היבש עם האצבע אפשר לראות מתחת מלא ניצנים קטנים של פריחות. יהיה להם מאוד קשה לצאת בגלל שהצמח משקיע הרבה מאוד אנרגיה בפרחים היבשים. אנחנו חייבים לגרום לצמח להשקיע את כל האנרגיה שלו בהתחדשות ובפריחות חדשות. והדרך הכי פשוטה לעשות את זה היא על-ידי קיטום של פרחים יבשים על בסיס קבוע, זה מה שיעודד גלים של פריחות לאורך השנה.

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס דיגיטלי וליווי אישי:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

תעקבו אחרינו באינסטגרם:

  • שאלת השאלות ..
למה קוראים לפקח האלוף הזה לוע הארי?
.
..
...
#לועהארי #פרחים #גינון #גינה #גננים #גינהבמרפסת #גינוןאורבני #גינהdiy #עשהזאתבעצמך #בריאות #אושר #צחוק
  • שומרים על הרקפת על השנה...
.
..
... #רקפות #פרחים #חורף #גינה #גינון #אדניות #מרפסת #גנן #צמחים
  • מרפסת קטנה קלאסית
  • קטמתם שורשים לפני שתילה??
.
..
...
#שורשים #עלים #צמחים #גינהבמרפסת #בריאות #גינהבעיר #עשהזאתבעצמך
  • אמנון אתה משהו אתה...
.
..
...
#אמנןותמר #פרחיעונה #פרחים #חורף #פריחות #גינה #גינון #אדניות #מרפסת #גינתגג #גינותמעוצבות
  • טיפ חשוב על דישון של צמחים. הסרטון המלא בפייסבוק היום ב 20:00
.
..
...
#דישון #דשן #צמחים #פרחים #גינה #גינון
  • ג'ונגל על המעקה במרפסת
.
..
...
#אדניות #צמחים #מרפסת #גינהבמרפסת #גינהמעוצבת #פרחים #תבלינים #סוקולנטים #מרפסתמעוצבת #אדריכלותנוף #עיצובפנים #עיצובהבית #גינון #גינה #בריאות #לייףסטייל
  • אני מתנצל מראש...
  • מצאנו אוצר בגינה
סגירת תפריט