fbpx

איך מעצבים גינה במרפסת לפי שלבים

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אז איך באמת מתחילים לבנות גינה מעוצבת במרפסת?

כלל מספר אחד – לפני שמניעים את האוטו ונוסעים למשתלה לשפוך את כל הכסף שאין לנו, אנחנו חייבים לתכנן ולדעת מראש איך הולכת להיראות המרפסת שלנו או הגג שיש לנו, כי רמת הכנות שלנו כבר עכשיו תכריע בסופו של דבר על הנראות הכללית ועל היכולת שלנו לטפל בגינה ובצמחים שלנו על בסיס שוטף וקבוע.

גינה במרפסת שמש קטנה 

חשוב להבין משהו מאוד מאוד חשוב… מאוד יכול להיות שנרצה גינה כמו של השכן שלנו, אבל התנאים אצלו בכלל שונים. אנחנו בשמש והוא בצל או להפך, לנו אין נקודת מים ולו יש מערכת השקיה אוטומטית, אנחנו בקומה גבוהה עם רוחות והוא בקומה נמוכה ומוגנת.

כלומר הצמחיה באדניות שלנו משתנה בהתאם לעונה, למיקום שלנו, הקומה שבה אנחנו גרים, אזור בארץ, אם יש לנו נקודת מים או אין, איפה ממוקם פתח הניקוז, האם יש לנו רוחות והמרפסת שלנו חשופה לשמש ישירה, כמה שמש יש לנו באמת במרפסת או בגג, והכי חשוב – כמה אנחנו מתכוונים לעבוד במרפסת ובאמת להשקיע בטיפול שוטף ושמירה על הצמחים בעבודות תחזוקה שונות.

איך לתכנן ולבנות גינה ירוקה במרפסת?

 קחו דף ועט  ותשרטטו  את המרפסת שלכם כפי שהיא מופיעה.  אם מדובר בגג גדול אז פשוט תשרטטו אותו בקווים כלליים. תנסו להחסיר פרטים לא רלוונטים, ולשרטט רק את המרפסת עצמה, את נקודת המים במידה ויש ואת פתח הניקוז היכן שממוקם. מומלץ להוסיף מידות מדויקות שיעזרו לנו בהמשך למקם אדניות ועציצים, ובכלל אלמנטים לפי גודלם.

תגדירו טוב טוב את המרפסת ואת התנאים הקיימים

כמה שמש באמת יש לכם במרפסת או בגג, איזה מפנה היא (צפון, דרום, מזרח או מערב), האם יש נקודת מים או לא, במידה וכן – האם אתם רוצים מערכת השקיה אוטומטית או להשקות באופן ידני באמצעות צינור או מזלף,  האם המרפסת מוגנת או שיש רוחות חזקות בקומה שלכם, מה התקציב שאתם מוכנים להשקיע בעיצוב המרפסת ובהקמה שלה, וכמובן תגדירו טוב טוב כמה אתם מתכוונים לטפל ולתחזק בצמחים הקיימים. דרושה פה רמת כנות גבוהה מאוד שלכם עם עצמכם אחרת חבל על כל הכסף שתשקיעו בגינה הביתית שלכם במרפסת שלכם או בגג.

עיצוב גינה קטנה במרפסת
עיצוב גינה קטנה במרפסת

 

מתחילים בעיצוב המרפסת וטיפוח הגינה הביתית

אז אחרי שהגדרנו טוב טוב ואנחנו יודעים מה הכי נכון בעבורנו, נוכל לבחור גנן או מעצב גינות שיקים ויעצב עבורינו את הגינה במרפסת או גינת הגג שלנו, או שנוכל לבחור לעשות את זה בעצמנו בשיטת עשה זאת בעצמך.  כל שיטה והיתרונות שלה. אבל חשוב להגיע לידי החלטה אחרי שכבר הגדרנו טוב טוב את המרפסת. רגע לפני שמתחילים עם הגינה הביתית נבדוק את עצמנו שוב ונראה שבאמת היינו כנים עם עצמנו. כי בסוף האחריות  לשמירה על הצמחים בחיים היא שלנו.

הצמחים באדניות חייבים תשומת לב וטיפול קבוע ושוטף

זו כנראה הנקודה הכי קריטית כי צמחים צריכים טיפול מסור וקבוע, ואם לא ניתן להם את מה שהם צריכים הם פשוט ימותו. זה לא טרגדיה וזה לא סוף העולם אבל זה המצב. ולפעמים גם כשנעשה הכל נכון עדיין הצמחים ימותו וגם זה בסדר כי זה דרך הטבע. פשוט חשוב לכבד את זה ולהבין את זה כי זו המחזוריות וזה דרך הצמחים בעולם. ואם מראש זה לא מתאים לנו להחליף צמחים כל שני וחמישי ולשפוך הרבה כסף, אז מומלץ לבחור צמחים חזקים חסכניים במים שלא דורשים הרבה טיפול ותחזוקה.

כנראה שנחיה עם עצמנו בשלום ככה…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות