fbpx

אדניות עץ בשיטת עשה זאת בעצמך לגינת מרפסת או לגינה פרטית

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בניית אדניות מעץ למרפסת ולגינה בשיטת עשה זאת בעצמך

קודם כל אם לא נחשפתם לתרבות ה-DIY או בעברית 'עשה זאת בעצמך' כנראה שנסיים את יחסינו כאן ועכשיו. מסתבר שהרבה אנשים אוהבים לעשות בעצמם ולטפח לבד גינת מרפסת שמש קטנה או גינת פנטהאוז מעוצבת מכל מיני סיבות. קודם כל מטעמי חיסכון, כי כשאתה עושה בעצמך אתה חוסך בעל מקצוע שמגיע אליך ועושה את זה עבורך. דבר שני, הסיפוק מהתהליך הוא מדהים. יוצא לך להתנסות, ללמוד, לעשות ולהרגיש טוב עם עצמך (שבינינו זה הכי חשוב שיש). ודבר שלישי, אם יש ילדים בסביבה אז הערך החינוכי בתוך התהליך הזה הוא מדהים כי הוא משלב יצירתיות, סבלנות, דבקות במטרה והרבה אורך רוח.

אז איך באמת בונים אדנית מעץ DIY?

יש המון מדריכים ברשת שמלמדים איך לעשות בעצמך אדניות מעץ. חשוב להכיר את עצמך לפני התהליך כי בסופו של דבר זה דורש מיומנות מסוימת וגם כלי עבודה שנדרשים לתהליך. לפני שאני מתחיל את העבודה אני קודם כל מזהה את הצורך שלי ומה אני צריך לעשות.  כלומר אם מתכננים לעצב את המרפסת או את גינת הגג, או אפילו את הגינה הפרטית שלנו באמצעות אדניות מעץ, צריך לדעת מראש איפה למקם אותן, מה יהיה גודלן, מה אני מתכוון לשתול בפנים, האם יחוברו למערכת השקייה אוטומטית, וכנ"ל גם לגבי מערכת ניקוז ונקזים פנימיים בתוך האדניות.

פריחה באדניות עץ איפאה במרפסת שמש
פריחה באדניות עץ איפאה במרפסת שמש

קונים וחותכים בבית או שמזמינים קורות עץ חתוכות?

השיקול הזה הוא מטעמי נוחות ומטעמי תקציב. לפעמים זה גם נופל על עניין של ביטחון. מי שלא בטוח בעצמו ובכישורים שלו מומלץ להזמין לוחות עץ מלאים ושלמים, ולחתוך בבית לפי המידות שמתקבלות באמצעות מסור מכני או ידני, או באמצעות ג'יקסו. המקצוענים בדרך כלל מזמינים כבר הכל חתוך מראש ויודעים לתמרן בשטח לפי הצורך. כשאתה מזמין הכל חתוך מראש אתה חוסך הרבה מאוד זמן ועבודה בשטח וכל מה שנשאר לך זה להרכיב.

שלד האדנית והמעטפת החיצונית

בעצם את הבנייה אנחנו מחלקים ל 2, בדומה לכל סוג של בניה, יש לנו את השלד ואת המעטפת. השלד עצמו הוא הבסיס לכל הבנייה חשוב לעבוד בצורה מדוייקת ונכונה. בתור השלד בדרך-כלל באדניות עץ ביתיות משתמשים בקורות עץ אורן 5/5 מהוקצע ומחוטא לעיבוד מהיר ומדויק, ומניעה של מזיקים וטרמיטים בהמשך.

תלוי בצורת האדנית או הכד אבל בדרך כלל בונים 2 רגלים בצורת ח' הפוכה ומקשרים ביניהן באמצעות 2 קורות אורן 5/5. כלומר השלד שלנו יהיה בנוי משתי רגליים בצורת ח' הפוכות מחוברות עם שתי קורות 5/5 מהוקצע ומחוטא.

אדניות רב שנתיים פורחים וירוקים בחצי צל
אדניות רב שנתיים פורחים וירוקים בחצי צל

אדנית מעץ אורן או אדנית מעץ איפאה

המעטפת היא בעצם ציפוי האדנית ואפשר לבחור לוחות שונים. לדוגמה עץ אורן או עץ איפאה. זה כמובן עניין של מחיר ונראות, כאשר עץ אורן ובהיר יותר ויש לו 'עיניים', זול באופן יחסי ונוח לעיבוד בגלל שהוא רך. האיפאה לעומתו משדר יוקרתיות, הוא הרבה יותר יקר, עמיד וחזק, והצבע שלו הרבה יותר כהה. כלומר במשוואה בין השניים יש פה את עניין המחיר, הנראות, העמידות, ואופן העיבוד של העץ. תחליטו מה שמתאים לכם, ובאמצעות ברגי עץ קודחים את הלוחות לשלד. שימו לב לקדוח לפני בעץ בלי הבורג כדי שהעץ לא יתנפץ בחדירה של הבורג אליו.

איך מחברים יריעת PVC באדניות עץ?

תלוי כמה זמן בא לכם שהאדנית תחזיק וכמובן תלוי בצמחים שתשתלו בפנים. יש סוגים שונים של ניילון אבל בסוף מדובר בחומרים חלשים יחסית ולכן מומלץ לטפל בדופן הפנימית באמצעות יריעת שמשונית או יריעת PVC שהיא יקרה יותר. חותכים בגודל המתאים ולפי המידה של האדנית, וצריך לקחת בחשבון ספייר. תמיד עדיף לקחת עודף כי כשחסר אין מה לעשות ואין דרך לפצות. באמצעות אקדח סיכות, ברגים או מסמרים מחדירים את היריעה ומקבעים אותה לדופן העליונה של האדנית. המקצוענים סוגרים את זה באמצעות סרגלים פנימיים בתוך האדנית או שמלחימים את היריעה מראש או בשטח. כל אחד לפי בחירתו. אחרי היריעה אפשר להניח בר על גבי השפה העליונה של האדנית כדי לייצר גימור אסתטי ויפה.

חורי ניקוז באדניות עץ לפני ששותלים

לעשות ניקוז באדניות עץ זה must !!! זה ממש חשוב, כי אם המים לא יצאו זה ישאר אמבטיה וכל הצמחים ימותו. או שמחוררים בחלק התחתון ונותנים למים להישפך. או שעושים חור מותאם במעטפת העץ לנקז בגודל 26 מ"מ ומחדירים לשם נקז ייעודי שקונים בכל חנות גינון. וכמובן אוטמים בסיליקון כדי שתהיה אטימה מוחלטת.

למה חשוב לשמן ולצבוע את אדניות העץ למרפסת?

כי אנחנו רוצים שהיא תחזיק לנו שנים. נעביר עליה 2 ידיים של צבע או שמן לשימור העץ. ואם ממש נגדיל ראש ונהיה רציניים, נעשה את הצביעה בהתחלה לפני הכל, כדי שגם החלק הפנימי יהיה מוגן מפני נזקים של התיישנות.

יאללה יוצאים לדרך?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות