fbpx

אדניות למרפסת – הפתרון לגינת מרפסת מעוצבת וירוקה

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אדניות לעיצוב מרפסת השמש שלנו

לא חושב שיש כיף גדול יותר מישיבה במרפסת שמש מעוצבת ויפה מלאה בצמחייה שופעת וירוקה שממלאת לנו את הלב בשמחה ובאושר. עכשיו זה לא גימיק או מסר שיווקי, זה תכלס החיים עצמם. כשרק עזבתי את הקיבוץ הייתי מבלה שעות במרפסת כי זו האלטרנטיבה הירוקה החדשה בבנייה רוויה. כלומר לאלה שחיים בעיר ורוצים לעשות לעצמם טוב על הלב, גינת המרפסת או הגג אלה הפינות הכי שוות בבית.

עיצוב מרפסות וגגות באמצעות אדניות עץ

יש כל כך הרבה סוגים של אדניות, מכל הסוגים מכל הצבעים ומכל הזנים. זה כל כך לא משנה כי בסוף חשוב מה שיש בפנים. איזה צמח באמת נשתול שיעשה עבורנו את התוצאה שאנחנו רוצים.  יש אדניות מעץ איפאה ואורן, יש כדים ועציצים בגלזורה יוקרתית, יש מבטון תעשייתי קל משקל או כבד, יש מגוון עצום של עציצים מפלסטיק בשפע של צבעים, יש אדניות פיברגלס, יש אדניות מתכת מעוצבות, בקיצור יש מגוון עצום של עציצים וכדים ורק צריך לקבל החלטה כי לכל אחד מחיר אחר, ולכל אחד נראות שונה.

עיצוב צמחיה באדניות עץ במרפסת קטנה
עיצוב צמחיה באדניות עץ במרפסת קטנה

איך שמים אדניות במרפסת מעוצבת בצורה נכונה?

לפני שרצים לעצב את המרפסת השמש שלנו חשוב להבין כמה דברים. רוב המרפסות שלנו בישראל גודלן בין 15-20 מ"ר וזה אומר שאין באמת הרבה מקום. הגג שונה כי בעצם השטח הוא בלתי מוגבל ובמקרה הזה נצטרך להיות מחושבים בצורה הפוכה כדי לא להוציא הרבה מאוד כסף על כדים שונים. אם נחזור אחורה שוב למרפסת ונבין שהשטח שלנו הוא מוגבל, נצטרך לחשוב בצורה יצירתית ולמצוא פתרונות גידול שונים ולאפשר לנו את כל הירוק והשמחה מסביב.

פתרונות שתילה קיימים במצע מנותק במרפסת שמש

אז כנראה שאם הגענו עד לכאן אנחנו מסכימים שגינה במרפסת היא בהכרח חובה מוסרית וקיומית בסביבה האורבנית. ובכדי להבין מה הם האפשרויות שלנו חשוב לקלוט את המצב כפי שהוא. יש לנו בעצם 3  אפשרויות לשתילה במרפסת:
1. אדניות על הרצפה – נפוצות ומבחר גדול מאוד.
2. אדניות על המעקה – מגוון מצומצם באופן יחסי.
3.  אדניות תלוית על הקיר – פתרונות חדשים שמתחילים לצוץ כחלק מההתעוררות הירוקה האורבנית.

גינה מודולרית בהתאמה אישית למעקה
גינה מודולרית בהתאמה אישית למעקה

הכלל הכי חשוב לגידול צמחים באדניות

אז אמרנו שיש לנו מרפסת או גג, והאילוצים בהם משתנים בהתאם למיקום ולצורך האישי שלנו, וכמובן בהתאם לתשתיות הקיימות בשטח. ועדיין מאוד חשוב לאפיין טוב טוב את הסביבה קיימת. כבר בשלב הראשון נצטרך להבין כמה אנחנו רוצים להשקיע בגידול הצמחים באדניות מבחינת כסף וזמן. בשלב השני נבחן את כמות השמש, את הרוחות שיש לנו במרפסת או בגג, נתחשב בעובדה שיש לנו או אין לנו נקודת מים קרובה להשקיית האדניות והעציצים, וכמובן שננסה לייצר עומק שתילה רב ככל האפשר בתוך האדנית. ככל שהאדנית, העציץ והכד יהיו עמוקים יותר, לצמח יש סיכוי גדול יותר להתפתח כמו שצריך.

מה עוד צריך לדעת בגידול צמחים באדניות

שהטיפול השוטף חשוב מאוד. כלומר מעבר למים ולהשקיה האוטומטית, ולדישון שניתן בשוטף, נצטרך להכניס לפק"ל האישי שלנו גם מזמרה ומספריים. ונשתדל להוריד כל פרח יבש כדי שהצמח ימשיך לפרוח, ונוריד כל עלה ייבש כדי שהצמח ימשיך להתחדש, ונוריד כל ענף ישן כדי שהצמח ימשיך לגדול.

וככה על רגל אחת תורת גידול צמחים באדניות במצע מנותק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות