fbpx

אדניות למעקה – ניצול שטח במרפסת שמש קטנה

נמרוד עורף

נמרוד עורף

אהלן, קוראים לי נמרוד עורף והמרפסת היא למעשה הבית שלי. ככה זה כשקיבוצניק מהגולן מגיע לעיר הגדולה. צברתי ידע רב כשסיימתי בהצלחה את המסלול לאדריכלות נוף ברופין, ורכשתי ניסיון מעשי עצום ממאות גינות מרפסת שהקמתי ומאז אני מדריך אחרים להצלחה. המטרה שלי היא להראות לך איך עושים את זה נכון, כי הכי כיף לעשות לבד ולהצליח!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

איך מעצבים גינה במרפסת שמש קטנה?

בגלל שהמרפסת קטנה, אני באמת מאמין בניצול שטח ולכן המעקה הופך להיות תשתית נהדרת לגינה תלויה. אדניות תלויות לגידול צמחים על המעקה יכולות ממש לשחרר את התלות שבמרחב, ועל ידי תלייה נכונה אנחנו משחררים את המרפסת ומשאירים את המרחב פנוי.

הבנייה הרוויה מייצרת לנו מרפסות שמש רבות

לא סוד שהמציאות שנכפתה עלינו היום עם כל הבנייה הרוויה בסביבה אורבנית משאירה אותנו עם ברירות מצומצמות לגידול צמחים. בסוף, כולנו רוצים לחיות בסביבה ירוקה עם מרפסת שמש מעוצבת וגינה פורחת אצלנו בבית אבל הצפיפות וכל הבניינים שמסביב משאירים אותנו עם מרפסת שמש קטנה.

איך יודעים להתאים אדנית מעקה למרפסת?

יש הרבה מאוד סוגים של אדניות למעקה אבל בסוף חייבים להתחשב בכל ההיבטים מרמה של כמות שמש, תחזוקה, רוחות, קומת המרפסת, עונה, אזור בארץ, שטח המרפסת, נקודת מים, ניקוז ועוד הרבה.  לפני שאנחנו בכלל ניגשים למשתלה וקונים צמחים חשוב שנבין מה הם היכולות שלנו, אם אנחנו מסוגלים לטפל ולתחזק, ולפיכך יחד עם התאמה האקלימית, יבחרו צמחים המתאימים.

אדניות סוקולנטים על המעקה בפנטהאוז בקומה 23
אדניות סוקולנטים על המעקה בפנטהאוז בקומה 23

 

איך מגדלים צמחים באדניות במרפסת קטנה?

בגלל שבאופן יחסי המרפסת היא מוצר חדש, וכל מרפסת היא שונה במהות שלה, לא נמצא פתרון שהוא חד משמעי ומאפשר גידול צמחים באופן גנרי בכל המרפסות. שוב בגלל האילוצים הקיימים. רוב האנשים באמת אוהבים ירוק מסביבם ובאמת אוהבים לגדל צמחים. אבל ברוב המקרים הם פשוט לא מצליחים להתמודד עם המרפסות הקטנות והאילוצים שקיימים.

פתרון קלאסי לגידול צמחים על המעקה במרפסת

הרי בסוף לכל דירה יש מרפסת. ולכל מרפסת יש מעקה. בינגו! אז חשבנו, בדקנו ומצאנו פתרון לגינה תלויה על המעקה. מדובר ביחידות של אדניות תלויות על כל סוג של מעקה או קיר, המאפשרות גידול של צמחים במרחב האורבני באופן יעיל מבלי לתפוס מקום.

גינה תלויה עם אדניות על המעקה
גינה תלויה עם אדניות על המעקה

 

כל המעקות בכל המרפסות זהים?

דברים חשובים שכדאי לקחת בחשבון זה שכל מעקה הוא משתנה. ברוב המקרים המעקות שלנו בבניינים הם מזכוכית ואלומיניום. מאחז היד מאלומיניום נמצא מעל הזכוכית והמידה שלו לא קבועה. פעם המעקה אליפטי ופעם הוא מלבני, פעם הוא צר ופעם הוא רחב. לפעמים בכלל אין אלומיניום מעל הזכוכית ואז לא בטוח שמומלץ לתלות משהו על גבי המעקה. בבניינים נמוכים יותר, אחרי תמה 38 או פינוי בינוי ששדרגו את הבניין, אפשר לראות גם מעקות ברזל ללא זכוכית. עם סורגים. כלומר כל סוג של מעקה דורש התאמה ייעודית לתלייה של אדניות. לכן מראש כשקונים אדנית לתלייה חשוב לדעת מה סוג המעקה שלנו ואם אותה אדנית יכולה להיתלות עליו.

אדנית לכל סוג של מעקה

האדניות תלויות על המעקה באמצעות מתלים יעודיים בהתאמה אישית שמתחברים על כל סוג של מעקה או קיר. וכדי שהמים לא יטפטפו על הרצפה סידרנו מגש ניקוז שנתלה בחלק התחתון מתחת לאדנית והוא אוסף את כל עודפי המים שמטפטפים למטה. כאשר המגש מתמלא ניתן לרוקן אותו או לשפוך את המים שבפנים חזרה לאדנית.

גידול צמחים בסטייל במרפסת שמש מעוצבת

לאדניות עצמן יש סטייל. הן ממתכת בצורת מרזב חצי מעוגל והאורך שלהן לא סטנדרטי כי הן מגיעות ליחידות של עד 1.5 מטרים (!!!), ולכן האדניות יכולות לכסות את המעקה בצורה מושלמת. וכל הקטע של התלייה בגובה על גבי המעקה או הקיר מאפשרים לנו טיפול הרבה יותר נוח כי לא צריך להתכופף יותר והכל בגובה העיניים והמותניים.

אדניות עם תבלינים על הקיר
אדניות עם תבלינים על הקיר

 

בונוס נוסף לגידול צמחים על גבי המעקה

פלוס גדול נוסף לאדניות תלויות זה העובדה שאם נכסה את המעקה כולו באדניות תלויות נוכל להרחיק את הילדים מהמעקה וליצור מימד נוסף של ביטחון. כמובן לא נבנה על זה להגנה אבסולוטית אבל זה יוכל לייצר עבורנו שקט תעשייתי במידה מסויימת.

אז מה נוכל לגדל באדניות במרפסת?

אז אם בא לנו לגדל צמחי מאכל ותבלין, פרחים ורב שנתיים, סוקולנטים וקקטוסים, צמחים שנשפכים כדי להסתיר את השכן או כל דבר אחר שנרצה להסתיר, האדניות האלה על המעקה יכולות להיות פתרון מושלם עבורנו, בטח אם אנחנו חיים בעיר וכל סנטימטר שלנו הוא חשוב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפוסט הזה יש 8 תגובות

 1. מעוניינת מאדניות על הקיר למרפסת.

  1. בשמחה אלה. זה הטלפון שלי להזמנה 054.7419366

 2. אני מתעניינת בעציצים כאלה שבסרטון + צמחים

 3. היי נמרוד
  אני מתעניינת במתקן ברזל לאדניות
  למעקה קיר בגג ברוחב כ 30 ס"מ
  האם יש לך בנמצא?
  תודה נורית
  טלפון 0505212358

  1. לא אין לי כזה

 4. שלום.אני מתעניינת באדניות למעקה זכוכית במרפסת עירונית לא גדולה.
  התוכל לייעץ?
  תודה

  1. בשמחה זה הטלפון שלי 054.7419366

כתיבת תגובה

כל הקטגוריות:

קורס גינון דיגיטלי במבצע מיוחד לחגים:

בואו נהיה חברים בפייסבוק:

הצטרפו למאגר סרטוני הדרכה חינמיים:

סגירת תפריט
×
×

עגלת קניות